1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

آیا خداوند ابلیس را گمراه کرد؟

شروع موضوع توسط Anoosh ‏12/3/21 در انجمن متفرقه مذهبی

1. کاربر ویژه ゚・*.✿کاربر فعال✿.*・゚ ~✿~

امتیاز دستاورد:
    118
    سوره : الحجر آیه : 39

قَالَ رَبِّ بِمَآ أَغْوَيْتَنِي لأُزَيِّنَنَّ لَهُمْ فِي الأَرْضِ وَلأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ

ترجمه فولادوند:
    گفت: «پروردگارا، به سبب آنكه مرا گمراه ساختى، من [هم گناهانشان را] در زمين برايشان می‏آرايم و همه را گمراه خواهم ساخت،

ترجمه بهرام پور:
    گفت: پروردگارا! به سبب آن كه مرا گمراه كردى، من هم [باطل را] در روى زمين حتما برايشان می‏آرايم و همه را گمراه می‏كنم

ترجمه مشکینی
    گفت: پروردگارا، بدان سبب كه مرا (به طرد از حضورت) به گمراهى افكندى من نيز در روى زمين (همه كارهاى زشت را) براى آنها آراسته خواهم كرد و همه آنها را گمراه خواهم نمود

ترجمه مجتبوی:
    گفت: خداوندا، به سبب آنكه مرا به راه هلاكت افكندى هر آينه در زمين [باطل را] در نظرشان می‏آرايم- آنان را خواهم فريفت- و همگيشان را به راه هلاكت می‏برم

m naizar از این پست تشکر کرده است.
  2. کاربر ویژه ゚・*.✿کاربر فعال✿.*・゚ ~✿~

امتیاز دستاورد:
    118
    عبارت " مرا گمراه ساختی " نقل از سخن ابلیس است اما آیه اینطور نشان نمی دهد که خدا سخن ابلیس را تایید کرده باشد.
    تفسیر نمونه :
    [​IMG] نخستين پايه گذار مكتب جبر شيطان بود!
    از آيه فوق بر مى آيد كه شيطان براى تبرئه خويش ، نسبت جبر به خداوند داد، و گفت : چون تو مرا گمراه ساختى ، من نيز در گمراهى نسل آدم كوشش خواهيم كرد.
    گر چه بعضى از مفسران ، اصرار دارند كه جمله فبما اغويتنى را طورى تفسير كنند كه مفهوم آن جبر نباشد، ولى ظاهرا هيچ موجبى براى اين اصرار نيست ، زيرا ظاهر جمله معنى جبر را مى رساند و از شيطان هم ، هيچ بعيد به نظر نمى رسد كه چنين سخنى را بگويد.
    گواه بر اين سخن ، حديثى است كه از امير مؤ منان على نقل شده كه به هنگام مراجعت از صفين ، پير مردى از قضا و قدركرد و حضرت در پاسخ فرمود: آنچه انجام داديم همه قضا و قدر الهى بوده پير مرد چنين پنداشت كه منظور همان مساله جبر است ، حضرت با شدت تمام ، او را از اين پندار باطل باز داشت و ضمن سخنان مفصلى به او فرمود: تلك مقالة اخوان عبدة الاوثان و خصماء الرحمان و حزب الشيطان : اين گفتار بت پرستان و دشمنان خدا و حزب شيطان است سپس قضا و قدر را به معنى قضا و قدر تشريعى يعنى فرمانها و تكاليف پروردگار تفسير فرمود. و از اينجا روشن مى شود نخستين كسى كه دم از مكتب جبر زد شيطان بود.

3. داره خودمونی میشه!

امتیاز دستاورد:
    33
    ابلیس عامل ایجاد تضاد در ارض می باشد.طبق طراحی خداوند نیازمند عامل تضاد هستیم.اگر این عامل نباشد امکان پختگی آدم محیا نمی شود و این از طراحی خداوند خارج نیست.
    گاهی خداوند امر می کند و نمیخواهد و گاهی می خواهد و امر نمی کند.ابلیس را امر فرمود که سجده کند،در حالی که می خواست سجده نکند،که اگر غیر از این بود بی شک سجده می کرد و آدم را از خوردن (میوه)شجره نهی فرمود ؛در حالیکه مایل بود از آن بخورد؛در غیر این صورت هرگز از شجره نمی خورد
    بدون شک، خیلی مواقع ما نمی توانیم بفهمیم چرا خدا کاری را انجام داده است، زیرا علم و حکمت خدا بینهایت است و عقل ما محدود.
    ولی گمراه کردن را، می توان به عنوان یک مجازات در نظر گرفت. خدا هدایتگر است و اگر هدایت خدا نپذیرفت، مجازات می شود و مجازاتش این است که گمراه شود.

4. کاربر ویژه ゚・*.✿کاربر فعال✿.*・゚ ~✿~

امتیاز دستاورد:
    118
    اعوذ به الله من الشیطان الرجیم
    بسم الله الرحمن الرحیم
    شیطان از جنس جِـن است واز آتش خلق شده است. وقبل از اینکه از بهشت رانده شود خدارا بسیاز عبادت میکرد.

به همین دلیل عزازیل نام گرفت.حضرت علی (ع) فرمودند: شیطان هفتاد هزار سال خدا را عبادت کرد و

فقط یک نماز دو رکعتی او چهار هزارسال طول کشید.وقتی خدا انسان را از خاک آفرید ودرآن روح دمید

به تمام ملائکه دستور داد که بر آدم سجده کنند وهمه سجده کردند به غیر از ابلیس.
    شیطان به خدا گفت :من هفتاد هزار سال تو را عبادت کرده ام وخودت فرموده ای که هرکس مرا عبادت کند عبادتش بی نتیجه نمی گذارم وعوضش را به او می دهم. خدا فرمود:هرچه بخواهی در دنیا به تو عطاء می کنم.شیطان گفت :

*اول اینکه اجازه بدهی تا قیامت زنده بمانم. خداوند فرمود :تا روز معلومی تو را مهلت می دهم.

*دوم اینکه در مقابل هریک از فرزندان آدم 2 فرزند به ما عطا کنی که برای هریک از اولاد آدم دو فرزند را مسلط کنم تا آنها را به گمرا هی بکشانند.

*سوم اینکه از تو می خواهم مرا در بدن اولاد آدم همچون خون در جریان دهی که از هر جای بدن او بتوانم او را به معصیت بکشانم

*چهارم اینکه می خواهم اولاد آدم ما را نبیند ولی ما انها را ببینیم!

*.پنجم اینکه از تو می خواهم به من قدرتی دهی که به هرشکلی که می خواهم در آیم وهرکجا که می خواهم بروم.

*ششم میخواهم تا دم مرگ پیش اولاد آدم باشم.
    (امام محمد باقر(ع) فرمود: هنگامی که انسان درحال جان کندن است خیلی تشنه می شود و در آن هنگام شیطان با یک لیوان آب می آید ومی گوید :اگر برمن سجده کنی وکافر شوی این آب را به تو می دهم،اما شیطان آب را میریزد ومی گوید از تو بیزارم ومی رود.)

*هفتم اینکه از تو می خواهم مرا برسینه اولاد آدم مسلط کنی تا اورا وسوسه کنم.

خداوند در پایان می فرماید:تمام خواسته هایت را برآورده میکنم ولی هرکس پیرو توباشد او را با تو به جهنم می فرستم.بعد شیطان می گوید :ای خدا به عزت وجلالت قسم همه ی انسان ها را گمراه میکنم مگر عده معدودی که بنده خاص تو هستند.
    شیطان گفت:جایی برای زندگی به من بده.خدا فرمود :تو را درحمام ها وهرکجا که محل رفت وآمدمردم است قرار می دهم.
    شیطان گفت:غذای من چه باشد؟خدا فرمود: سرهر سفره ای که نام من(بسم الله الرحمن الرحیم) برده نشود بنشین با آنها که همچون حیوان گرسنه هستند غذابخور.امام محمد باقر(ع)فرمود:اگر اول غذایادتان رفت بسم الله بگوئید اخر غذا بگوئید خدایا شکرت تا شیطان هرچه را که خورده استفراغ کند.
    بعد شیطان گفت من احتیاج به آب دارم،خدا فرمود:آب تو شراب وهر چیز مست کننده باشد
    بعد شیطان گفت برای من کتابی قرار بده. خدا فرمود : کتاب تو وشم(خالکوبی وکتابهای سحروجادو) اولین کسی که سحر وجادو را به انسان اموخت شیطان بود
    بعدشیطان گفت برای من حدیثی قرار بده.خدا فرمود :حدیث تو دروغ است.
    بعد گفت:برای من دام و وسیله شکار قرار بده.خدا فرمود:زنآن را وسیله صید وبه دام انداختن مردم قرار دادم