1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

صراط مستقیم چیست ؟

شروع موضوع توسط + فاطمه + ‏8/6/14 در انجمن ادیان الهی

1. کاربر ویژه

امتیاز دستاورد:
    113
    حرفه:
    حب اهل بیت اگه لایق بدونن
    پرسش :
    در مورد صراط مستقيم كه با حركت در آن از راه‌هاي انحرافي مصون ‏مي‌مانيم توضيح دهيد‎.‎

پاسخ :
    صراط مستقيم دين خدا است، جايي است كه شيطان كمين كرده است. كسي ‏كه با معرفت و اهل مراقبت است، مي‌داند راهي كه مي‌رود صراط مستقيم است يا نه. ‏اگر يك مقدار از راه را انسان با اخلاص طي كند بقيه راه را با عنايت خدا مي‌پيمايد. ‏شيطان هم در راه مستقيم كمين كرده و الاّ كج راهه را شيطان خودش اداره مي‌كند. ‏يعني كساني كه بر اثر شيطنت شيطان اغوا شده‌اند در كج‌راهه هستند.‏
    شيطان گفت من خودم در صراط مستقيم به كمين هستم. ”لاَقْعُدنّ لَهُمْ صِراطَكَ ‏المُسْتَقيم“(١) ولي ذات اقدس اله وعده داد كه اگر شما يك مقداري جلوي شيطنت ‏شيطان را بگيريد نصرت الهي شامل حال شما خواهد شد. فرمود: ”وَمَن يُؤمن باللّهِ يَهَدِ ‏قَلْبَهُ“(٢) يا ”وَ إنْ تُطيعُوهُ تَهْتَدُوا“(٣) يعني كسي كه در مراحل ابتدايي به خدا ايمان ‏بياورد و از خدا و رسولش اطاعت نمايد پاداش او اين است كه صراط مستقيم را به ‏آساني طي مي‌كند. ”اَمّا مَنْ اَعْطي وَاتّقَي وَصَدّقَ بِالحُسْني فَسَنُيسّرهُ للْيُسري“(٤) ‏اگر كسي با تقوا بود و در راه خدا انفاق كرد ما انجام كارهاي خير را برايش آسان ‏مي‌كنيم. بنابراين براي پيمودن صراط مستقيم بعد از معرفت بايد كمي انسان خالصانه ‏حركت كند، بقيه‌اش به آساني طي خواهد شد.‏

(١) سوره‎ ‎اعراف، آيه‎ ١٦
    ‏(٢) سوره تغابن، آيه‎ ١١‎‏
    ‏(٣) سوره نور، آيه‎ ٥٤‎‏
    ‏(٤) سوره ليل، آيه‎ ٦‎‏

آیةالله جوادی آملی

m naizar، وضعیت سفید، *Mitra* و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.