1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

بزرگی خوش خیم پروستات

شروع موضوع توسط medafone ‏28/6/22 در انجمن پزشکی سلامت

1. عضو جدید

امتیاز دستاورد:
    3
    بزرگی خوش خیم پروستات یا به اختصار BPH یکی از بیماری های رایج پروستات در میان مردان است. پروستات، دچار بیماری های دیگری از جمله سرطان (بدخیمی پروستات)، التهاب یا عفونت های باکتریال پروستات، پروستاتیست و… می شود. [​IMG]
    پروستات چیست؟
    پروستات غده مهمی در سیستم تولید مثل مردان است. این غده، در صورت سالم بودن و در مردان جوان تراز ۵۰ سال، معمولا به اندازه یک گردو و وزن آن حدود ۲۱ گرم است. پروستات در شکم، جلوی راست روده و بین مثانه و آلت تناسلی قرار دارد. مجرای ادرار، همان لوله ای است که اسپرم را از بیضه و ادرار را از مثانه و از طریق آلت تناسلی بیرون می آورد و همچنین از پروستات عبور می کند. پروستات حرکت اسپرم را تسهیل می کند و نوعی دریچه ادراری هم محسوب می شود و یک سازوکار اصلی برای نعوظ است. در ضمن این مقاله به تایید دکتر محمد مهرنیا رسیده است.

این غده در باروری مردان نقش دارد و مایع پروستات را که بخشی از مایع منی است، می سازد و ترشح می کند.

درباره انواع اختلالات جنسی در مردان چه می دانید؟ اگر به این موضوع علاقه مند هستید، به مقاله انواع اختلالات جنسی در مردان مراجعه کنید.

بزرگی خوش خیم پروستات (هاپیرپلازی خوش خیم پروستات) چیست؟
    با بالا رفتن سن اندازه پروستات بزرگ می شود که خوش خیم است. این بزرگی از سن ۴۰ سالگی به بعد آغاز می شود. بزرگتر شدن پروستات، می تواند موجب تحرک مثانه یا بسته شدن جزئی مجرای ادراری شود و خروج ادرار را مشکل کند. علائم این بیماری عبارتند از:

• کم شدن جریان ادرار
    • تاخیر در شروع ادرار
    • احساس داشتن ادرار حتی پس از ادرار کردن
    • زور زدن موقع ادرار کردن
    • قطع و وصل شدن ادرار در حین ادرار کردن
    • تکرر ادرار: شخصی که در هنگام شب حداقل دو بار به دستشویی می رود و در کمتر از ۲ ساعت نیاز به دستشویی رفتن دارد.
    • نشت ادرار: شخص قبل از اینکه به دستشویی برسد ممکن است که مقداری از ادرارش بریزد.
    اگر علائم ای بیماری موجب اذیت شدن بیمار نشود، ممکن است که پزشک حتی دارویی برای آن تجویز نکند. اما اگر این بیماری کیفیت زندگی شخص را پایین بیاورد، پزشک درمان دارویی انجام می دهد.

عوارض بزرگ شدن پروستات
    با اینکه بزرگی خوش خیم پروستات بیماری نگران کننده ای نیست و در بسیاری موارد عوارض خاصی ندارد اما در بعضی موارد می تواند موجب عوارض زیر شود:

• احتباس ادرار: هاپیرپلازی خوش خیم پروستات می تواند از دفع کامل ادرار جلوگیری کرده و موجب احتباس ادرار شود.
    • نارسایی کلیوی: ممکن است تخلیه ادرار در این بیماری آن قدر مشکل شود که ادرار در کلیه ها بماند و موجب نارسایی کلیوی شود.
    • سنگ مثانه: یکی از انواع سنگ های ادراری است که با سونوگرافی قابل تشخیص است.
    • دیورتیکول مثانه: این عارضه بیرون زدگی در دیواره مثانه است.
    • خونریزی مکرر
    اگر شما هم دچار بزرگی خوش خیم پروستات هستید، در اپلیکیشن مدافون، می توانید به صورت شبانه روزی، از بهترین پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادراری، به صورت آنلاین مشاوره بگیرید.

لیست اورولوژیست های آنلاین مدافون

سوالات درباره بزرگی پروستات
    آقای دکتر من سونوگرافی کرده ام در نتایج سونوگرافی اعلام شده که پروستاتم بزرگ شده است. چه کار باید بکنم؟
    متخصصین رادیولوژی و سونوگرافی در صورتی که وزن پروستات از ۲۰ گرم بیشتر باشد در گزارشات خود به بزرگی پروستات اشاره می کنند. ما برای وزن پروستات ارزشی قائل نیستیم. پروستات در افراد مختلف ممکن است سایز متفاوتی داشته باشد. آنچه که برای ما از نظر بزرگی خوش خیم پروستات اهمیت دارد، علائم است.

آقای دکتر شما جراحی لیزر را برای درمان پروستات توصیه می کنید یا جراحی باز؟
    جراحی لیزری یا TURP که در واقع تراشیدن پروستات از طریق مجاری ادراری است، در کتاب های علمی به عنوان درمان طلایی پروستات از آن یاد می شود.در این روش دستگاهی وارد مجاری ادراری می شود و پروستات را می تراشد. طول عمر این جراحی در بهترین حالت 10 تا 15 سال است. این جراحی بسیار راحت و با عوارض کمی همراه است اما بهبود علائم به اندازه جراحی باز نیست. در جراحی باز، هر چند که عوارض بیشتر است اما بهبود علائم در آنها بیشتر است.

آقای دکتر من بعد از ادرار ترشحات سفید رنگ دارم آیا این به پروستات مربوط است؟
    بله اگر ترشحات پروستات تخلیه نشود، ممکن است در انتهای ادرار کردن یا گاهی حتی در هنگام مدفوع کردن این ترشحات خارج شود.

آیا بزرگی پروستات در باروری مردان نقش دارد؟
    خیر نقشی ندارد.

من یک توده بدخیم در کلیه چپم وجود داشت و جراحی کردم اما همچنان در ادرارم اندکی خون وجود دارد، در سی تی اسکن و سونوگرافی هم مشکلی تشخیص داده نشده است. آیا می تواند خطرناک باشد؟
    دیدن خون در ادرار به دو صورت است.یکی به صورت میکروسکوپی است که آزمایشگاه وجود آن را مشخص می کند و یکی با چشم. اگر بیمار با چشم خود خون در ادرار مشاهده می کند، لازم است که با سیستوسکوپی داخل مثانه وی بررسی شود. با توجه به شرایط شما که تومور از داخل کلیه خارج کردید، لازم است که حتما به پزشک جراح خود مراجعه کنید.

من داروی پروستات که مصرف می کنم دچار سردرد می شوم چه باید بکنم؟
    می توانید داروی خود را عوض کنید یا اینکه شب ها قبل از خواب این دارو را مصرف کنید که اثرات کمتری داشته باشد.

آیا در بزرگی پروستات نیاز به تجویز آنتی بیوتیک است؟ پزشک من سیپروفلوکساسین تجویز کرده است.
    بله بعضی از پزشکان به تجربه آنتی بیوتیک تجویز می کنند. چرا که در بعضی موارد، تشدید علائم بزرگی پروستات می تواند بر اثر عفونت باکتریایی باشد. در این افراد تجویز آنتی بیوتیک باعث کاهش علائم می شود.

همین الان چندین اورولوژیست آنلاین، در مدافون آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.