1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

کاشت سبزه عید

شروع موضوع توسط mj12 ‏27/2/21 در انجمن گل و گیاه

 1. مدیر تالار موسیقی عضو کادر مدیریت ❂مدیر انجمن❂

  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/13
  ارسال ها:
  623
  تشکر شده:
  1,635
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  کاشت سبزه عید به شکل قلب

  [​IMG]
  نحوه ی کاشت سبزه به شکل قلب

  برای کاشت سبزه ی عید به شکل قلب، روش های متفاوتی وجود دارد. شما می توانید سبزه را داخل ظروفی به شکل قلب بکارید. برای کاشت سبزه در این روش، از هر بذری می توانید استفاده کنید.
  به این صورت که بذر مورد نظر خود را یک روز خیس کنید و بعد زیر دستمالی مرطوب قرار بدهید و در مکانی تاریک و گرم قرار بدهید زمانی که رطوبت دستمال کم شد آن را خیس کنید. هنگامی که بذرها جوانه زدنند
  آن را در ظرفی به شکل قلب قرار بدهید. روی آن آب بپاشید و روی آن دستمال خیسی قرار بدهید. و در خانه در آفتاب قرار بدهید. روزی 2 بار به آن آب بپاشید و آب اضافی آن را خارج کنید. زمانی که جوانه های آن بلند شد و سبز شد روی آن را بردارید به آن روزی 1-2 بار آب بدهید حتما آب اضافی آن را خارج کنید. که ریشه های سبزه ی شما کپک نزنند و خراب نشوند. پس از سبز شدن آن را در آفتاب در محیط بیرون از خانه قرار بدهید تا برگ های آن سبز و پهن شود و زیاد بلند نشود.
  [​IMG]
  کاشت سبزه با قالب قلبی دست ساز :
  ‌اگر قالب و یا ظرفی به شکل قلب ندارید، می توانید مقداری خلاق باشید و با بطری های پلاستیکی قالبی به شکل قلب درست کنید.به این صورت که به قطر 5 سانت از بطری به صورت گرد برش بزنید و آن را به شکل قلب حالت بدهید و قسمت هایی از آن را فشار بدهید تا بشکند. سپس آن را داخل ظرف صافی قرار بدهید که سبزه ها از زیر آن بیرون نیایند و سبزه را در آن بکارید. می توانید از این قالب چند تا تهیه کنید و مانند گل کنار هم قرار بدهید. که زیبا شود.
  [​IMG]
  ساخت قالب قلبی برای کاشت سبزه
  کاشت سبزه روی یونولیت به شکل قلب :
  یک روش دیگر ساخت ماکتی به شکل قلب است. در این روش از بذرهای شاهی، خاکشیر، خرفه، منداب از بذرهایی که به صورت لعابدار هستند.
  یونولیت را به شکل قلب برش بزنید در این روش می توانید قلب را حجم دار بگیرید تا سبزه ی شما زیباتر شود. بهتر است از یونولیت یک تکه استفاده کنید اما اگر نداشتید و تکه ای به آن اضافه کردید از چسب های ضد آب استفاده کنید که پس از آب دادن به سبزه از هم جدا نشوند. سپس پارچه ی توری را روی آن بکشید و انتهای آن را در قسمتی جمع کنید و با سوزن و سنجاق محکم کنید.
  بذر مورد نظر را با آب زیاد به مدت 4-5 ساعت خیس کنید. مثلا برای بذر شاهی 5 برابر مقدار بذر آب بریزید؛ زیرا این بذرها آب زیادی جذب می کنند و لعابدار می شوند.
  روی توری کشیده شده روی یونولیت آب بپاشید و با پنبه ای به ضخامت 1 سانتیمتر روی آن قرار بدهید. برای ثابت شدن پنبه ها روی آن پارچه ای نازک بکشید.
  بذرهای آماده شده را به صورت لایه ای نازک روی پارچه بکشید. دقت کنید که تمام قسمت های قالب از بذر و به صورت یکسان پوشانده شده باشد. پس از چسباندن بذرها با آبپاش روی آن آب بپاشید. و روی سبزه را نایلون بکشید به صورتی که نایلون به سطح سبزه و یونولیت برخورد نکند. روی نایلون را چند سوراخ بزنید تا هوا به داخل آن وارد شود.
  این کار به این دلیل است که محیط سبزه ها باید رطوبت داشته باشند. آن را در محیطی گرم و به دور از نور خورشید قرار بدهید. روزی 3 بار به آن با آبپاش آب بدهید. تا زمانی که بذرها جوانه زدند.  پس از جوانه زدن سبزه ها نایلون را از روی آن بردارید. و روزی 2 بار به آن آب بدهید. بعد از گذشت 1 الی 2 روز سبزه را روزی چند ساعت در بالکن و در هوای آزاد قرار بدهید و آن را روزی 1 بار آب بپاشید. دقت کنید در روزهایی که باد شدید و زیاد می آید، آن را در هوای آزاد قرار ندهید.
  بعد از چند روز سبزه ی شما به شکل مورد نظرتان در می آید. به زمان کاشت سبزه دقت کنید. اگر خیلی زودتر بکارید سبزه ی شما خیلی بلند می شود و برای 13 روز عید زیبا نیست. بذر شاهی حدود 6 روز زمان برای رشد نیاز دارد و بذر منداب به 4 روز زمان نیاز دارد.
  بذرهای شاهی، خرفه و خاکشیر بعد از سبز شدن به رنگ "سبز" هستند و بذر منداب به رنگ "قرمز".

  [​IMG]
  نکته :

  برای کاشت سبزه از بذرهای مرغوب و مناسب استفاده کنید زیرا برخی از بذرها سبز نمی شوند و این باعث زشت و خراب شدن سبزه تان می شود.
   
  m naizar از این پست تشکر کرده است.
 2. مدیر تالار موسیقی عضو کادر مدیریت ❂مدیر انجمن❂

  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/13
  ارسال ها:
  623
  تشکر شده:
  1,635
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  آموزش کاشت سبزه نیم دایره :

  ابتدا حدود 3 لیوان عدس را خیس کنید و اجازه بدهید جوانه بزنند. پس از آن ماکت مورد نظر را آماده کنید. برای ساخت ماکت به شکل نیم دایره ابتدا، کاسه و یا سبدی را برگردانید و قسمت بیرون آن را لایه ای پنبه بزنید. و یک لایه پارچه ی تنظیف را روی آن بکشید و با دست آن را درست گرد کنید.

  سپس کاسه و یا سبد آماده شده تان را داخل توری های پلاستیکی قرار بدهید و زمانی که بذرها جوانه زدند، داخل توری بریزید، دقت کنید همه ی قسمت های آن به یک اندازه باشند و دقت کنید جایی از آن خالی نماند. بذرها را با احتیاط بریزید که آسیب نبینند. ضخامت عدس ها در اطراف آن باید حدود 5-6 سانت باشد.

  توری را جمع کنید و آن را ببندید و اضافه های آن را بچینید. با این روش سبزه ای به شکل نیمدایره دارید.

  [​IMG]

  روی آن را با آبپاش آب بپاشید و روکش نایلونی را روی سطح کار قرار بدهید. دقت کنید در این روش باید تا زمان رشد سبزه، داخل نایلون رطوبت باشد تا بذر سبزه ها خشک نشوند.

  حدودا در روز سوم که سبزه شکل توپ به خود گرفت توری را بچینید و به آرامی از آن جدا کنید. برای زیبا شدن می توانید آن را گل های مصنوعی و یا طبیعی تزیین کنید.

  اگر می خواهید از بذرهای لعابدار استفاده کنید، با تقسیم بندی به راحتی می توانید آن را دو رنگ درست کنید.


  [​IMG]
   
  m naizar از این پست تشکر کرده است.
 3. مدیر تالار موسیقی عضو کادر مدیریت ❂مدیر انجمن❂

  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/13
  ارسال ها:
  623
  تشکر شده:
  1,635
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  آموزش کاشت سبزه توپی :

  [​IMG]
  آموزش کاشت سبزه ی توپی

  مواد لازم برای درست کردن سبزه عید توپی :
  بذر لعاب دار دلخواه مثل خاکشیر، شاهی، منداب و ...

  دستمال تنظیف یا جوراب نازک

  پنبه

  توپ پلاستیکی و یا اسفنج گرد و یا هر چیز سبکی که به شکل گرد باشد.

  نحوه ی کاشت سبزه ی توپی شکل :
  بذر مورد نظر خود را حدود 4 ساعت در آب کم خیس کنید تا لعابدار شوند. سپس روی سطح کار خود را یک لایه پنبه بکشید به صورتی که ضخامت آن 1 سانتیمتر شود.
  روی پنبه را یک لایه تنظیف بکشید و با نخ آن را ببندید تا پارچه و پنبه ثابت بمانند. اکنون پنبه ها و سطح کار را با آب پاش کاملا خیس کنید و بعد یک لایه ی نازک از بذرهای لعابدار روی سطح آن بکشید. دقت کنید میزان بذرها در همه ی قسمت های آن یکسان باشند. روی آن ها با آبپاش آب بپاشید و نایلونی روی آن بکشید تا همیشه مرطوب باشد. روزی چند بار آب بپاشید. زمانی که بذرها جوانه زدن و سبز شدند نایلون را بردارید و روزی دو بار به آن آب بپاشید.
  برای اینکه سبزه ی شما کاملا گرد شوند، قسمتی از آن را سوراخ کنید و با تکه ای چوب ثابت نگه دارید، این چوب را می توانید داخل گلدان بکارید و در انتها سبزه ی شما شبیه درختی گرد می شود. و یا حتی به جای چوب با میله ای آن را محکم کنید و سبزه ی خود را از جایی آویزان کنید.
  در غیر این صورت ها قسمتی از آن روی زمین قرار می گیرد و سبزه ای در آن رشد نمی کند.
  [​IMG]

  اگر خواستید از اسفنج استفاده کنید و روی آن پنبه نکشید. پس از گرد کردن اسفنج، آن را در آب قرار بدهید تا کاملا آب به آن جذب شود. سپس روی آن جوراب نازکی بکشید و اضافه های آن را بچینید.
  و بعد از خیس کردن جوراب بذرهای خیس خورده را روی آن بکشید و بقیه ی مراحل را مانند بالا انجام بدهید.

  منبع:بیتوته
   
  m naizar و آرامی از این پست تشکر کرده اند.