1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

زندگینامه شادمهرعقیلی ؛ تک ستاره موزیک پاپ

شروع موضوع توسط DaniyaL ‏16/9/17 در انجمن بیوگرافی هنرمندان

1. Darkness

امتیاز دستاورد:
    116
    حرفه:
    B4A

شادمهر عقیلی متولد 1351/11/07 ملقب به سلطان پاپ.

بچه خیابان هاشمی تهران اصلیت طالقانی فرزند آخر خانواده پدرش و برادرانش را در جنگ تحمیلی از دست داد که این مطلب همواره از سوی خود شادمهرتکذیب شده در شرایط سخت مالی بزرگ شد

گیتار زدن را از حرکات دست گیتاریست ها یاد گرفت فوق لیسانس از هنرستان موسیقی تا ۲۴ سالگی به خواننده شدن فکر نمیکرد

بی علاقه به موسیقی اصیل و سنتی اغلب ساعات روز را در اتاق کوچکش به تمرین موسیقی میپرداخت برای تماشای کلیپ های خارجی بیتابی میکرد رفت و آمد های مدام به صدا و سیما برای کار در تلویزیون در سالهای ۷۲و۷۳ اواسط سال ۷۵ چند آهنگ غیر مجاز را در زیرزمین های کرج خواند متنفر از تجملات ویلون را خودش یاد گرفت و استاد سوت زدن هست ، حتی در استودیو عشاق بازی بهروز وثوقی به افراد مختلف القاب مختلف میداد هرگز حتی سیگار هم نکشیده ، همانگونه که دیدید شادمهر عقیلی در فیلم شب برهنه حتی سیگار دست گرفتن هم بلد نبود

رفاقت با جوانان سالم را دوست دارد با قرض ارگ خرید کم غذا و تحت تاثیر محبتهای مادرش با دست مزد اولین کاستش ( بهار من ) یک پراید خرید از هیچ غذایی بدش نمی آید

مردم برای خرید آلبوم مسافر او جلوی نوار فروشی ها صف میکشید ند ، که حتی به عده ای هم کاست نمیرسید چون خیلی ها چند تا چند تا این آلبوم را خریداری میکردند و تمام میشد

خودش را مدیون هیچ کس نمیداند جز مادرش و محمد تقی برادرش " همیشه پشیمان از امضای قرارداد با شرکت پیغام سحر

عاشق اتومبیل بی ام و بیشتر شعرهای او را نیلوفر لاری پور گفته است الگوی گیتار : اردشیر فرح " شناگر ماهر ( خصوصا شنای قورباغه ) حساسیت بیش از حد نسبت به دندانهایش دست به جیب برای دوستان طراز اول " کم حرف " در تهران پاتوق هیشگی نداشته اختلاف با بهروز صفاریان بعد از آلبوم مسافر شایعه عمل زیبایی بینیش رو تکذیب میکنه " هر روز اگر گیتار تمرین نکند پکر میشود " نازانگشتا ( خشایر اعتمادی ) و غزلک (سعید شهروز ) اوج هنر آهنگ سازی او برای دیگران است زیاد دوست ندارد با کسی مصاحبه کند روزی دویست هزار تومان درآمد با بت آموزش و نوازندگی گیتار و ویلن در تهران

هرگز حاضر نشد که در آلبوم هیچ خواننده ای هم صدایی کند اختلاف شدید با محمد اصفهانی در تابستان ۱۳۷۹ مادرش را میپرستد یک پوستر را با سرمایه شخصی خودش به بازار فرستاد چشمهایش نسبت به موسیقی سنتی روز به روز ضعیف و ضعیف تر شد عاشق خرید کفش و بیزار از سیاست بابت بازی و خونندگی در پرپرواز ۱۰ میلیون تومان گرفت.. نارضی از گریمش در فیلم شب برهنه" درشرایطی به کانادا رفت که مسولین داشتند به خاطر منافع خودشان او را از موزیک پاپ کشور پایین بیاورند

ماهی یک بار به شمال میرفت آرزو برگذاری کنسرت را در استادیوم آزادی داشت اما باز هم مسولین ارشاد......... ...

خواننده محبوب : ریکی مارتین " اهل شب نشینی و روزنامه خواندن نیست " استاد کوک کردن سنتور " بعد از سفرش به کانادا فیلم شب برهنه با شکست مالی بدی روبه رو شد " عاشق ماشین عوض کردن " به پیشنهاد ، دوستش برای راه اندازی فروشگاه جواب منفی داد آلبوم آدم و حوا رو خیلی دوست دارد و این آلبوم در ایران هنوز توقیف هست علاقه مند موسیقی ترکی با چند خانواده در تورنتو دوست است گرفتن تصدیق بین المللی در کانادا آموزش خصوصی گیتار و ویلن

در تورنتو محبوب ترین چهره موزیک پاپ ایران در خارج از کشور فقط در یک سر شماری کوچک شادمهر ۲۰ میلیون هوادار داشته

طرح کلیپهایش را خودش میدهد خیالی نیست را بدون دست مزد خواند ولی برای آدم فروش دست مزد خوبی گرفت یک استودیو خانگی در منزلش درست کرده و مستاجر هست ، البته فعلا " وبلاگ ها ویا سایت های تقلبی در مورد خودش را هیچ گاه تکذیب نکرده و میگوید که هیچ سایت و یا وبلاگی را خودش اداره نمیکند و اینها همه طرفدارانش هستند قرار داد با ۲ خواننده زن لس آنجلسی که برای آنها آهنگ سازی کند و روزی ۱ یا ۲ بار با مادرش در ایران تلفنی صحبت میکند.

" قبل از عید سال ۸۳ دست راستش شکست در تدارک کنسرتهای بزرگ در کشورهای پر جمعیت ایرانی "چند روز قبل با بهروز صفاریان با تلفن صحبت میکند و آشتی میکنند هیچ گونه هدف و یا قصد باز گشت ندارد

نفحات، мσσηღ، سایه و 5 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  2. Darkness

امتیاز دستاورد:
    116
    حرفه:
    B4A
    ساز(ها)
    ویولن
    گیتار
    ویولون
    پیانو
    گیتار الکتریک
    گیتار بیس
    ماندولین
    ترومپت
    هارمونیکا
    عود
    بوزوکی
    درام_(ساز)

سال‌های فعالیت ۱۳۷۵-اکنون

سازهای برجسته
    ویولون
    گیتار
    پیانو. ترومپت

در سال ۱۳۷۶ از هنرستان موسیقی به اتفاق یک گروه به واحد موسیقی صداوسیما رفت. فؤاد حجازی هم جزو آن گروه بود. در همان‌جا بود که با خشایار اعتمادی و علیرضا عصار آشنا شد. اولین آلبوم بدون کلام او به نام «بهار من» که تنظیمی جدید از قطعات قدیمی بود مورد استقبال قرار گرفت و همزمان همکاری خود را با صداوسیما آغاز کرد.

در همین سال ها که جوانه های موسیقی پاپ تازه شروع به رویش کرده بودند، اولین کار شادمهر با نام «معبود» با صدای خودش بارها از شبکه های ایران پخش شد. بزرگترها حتماً بخش های معروف این ترانه هنوز یادشان مانده که می گفت: «اگر روزی رسد دستم به دامانت، کنم جان را به قربانت، ولی بی لطف و احسانت چگونه…».

تب شادمهر به مرور بالا گرفت و انتشار آلبوم «دهاتی» آغازگر موجی بود که همه موسیقی پاپ بعد از انقلاب را تحت تأثیر قرار داد. این آلبوم همچنان رکورد فروش آلبوم موسیقی را با بیش از دو و نیم میلیون نسخه فروش در اختیار دارد و انتشار آثار بعدی اش باعث شد «شادمهر عقیلی» به ابرقدرتی در حوزه موسیقی بسته و سرشار از سوءتفاهم آن دوره (اواخر دهه هفتاد) تبدیل شود.

او بعد از انتشار چند آلبوم موفق و انتشار قطعاتی چون «یاس کبود» (که به حضرت فاطمه زهرا (س) تقدیم شده بود)، توانست نگاه تندروهای مذهبی را هم به سمت آثارش جلب کند. آخرین فعالیت رسمی این خواننده حضور در فیلم سینمایی «پر پرواز» بود که در آن نقش خودش را بازی کرد. نقش خواننده ای که فرزند شهید است و مجوز انتشار آثارش صادر نمی شود و قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارد.

داستانی که شادمهر پس از اتفاقات مختلف در نهایت در زندگی واقعی اش تجربه کرد و بالاخره از ایران رفت. چند سال بعد از مهاجرت شادمهر، گفته شد پایان بندی این فیلم نوعی تهدید از سوی شادمهر بوده که «اگر فشارها ادامه داشته باشد می روم».​

мσσηღ، سایه، *aseman* و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  3. Darkness

امتیاز دستاورد:
    116
    حرفه:
    B4A

شادمهر علاقه ی زیادی به مرحوم استاد فریدون فروغی(به قول مرجان :حنجره ی خاموش) داره.
    حال برای شما ناگفته ای از دنیای شادمهر و فریدون از زبان مادر بزرگوار شادمهر قرار دادم.
    امیدوارم از خوندنش بیشتر به عمق این رابطه ی قلبی پی ببرید... @};-

شادمهر از زمانی که شروع کرد به موسیقی گوش دادن علاقه زیادی به صدای فریدون داشت مثل من و اکثر افراد خانواده هرچند اون موقع (حدود 7 سالگی) از متن شعرهای فریدون که تقریبا سنگین بودند چیز زیادی نمی فهمید اما عاشق صدای پرطنین و باصلابت فریدون بود.همیشه عکس فریدون رو همراهش داشت و اوایل فکر می کرد فریدون هم سنش مثل خودش کمه تا اینکه فریدون رو در هنگام اجرای آهنگ نیاز در تلویزیون دید!و از صداش او رو شناخت. یک بار من رو مجبور کرد که اون رو به کاخ (کاخ جوانان) ببرم تا از نزدیک فریدون رو ببینه در اون جا فریدون رو دید و ازش امضا گرفت.

در یکی از عکس هاش هم خودشو شبیه اون درست کرد. خلاصه شادمهر با صدا و موسیقی فریدون بزرگ شد و دیگه اون روندید چون خبری از فریدون نبود و اجازه کار بهش نمی دادند. تا اینکه فریدون بعد از سال ها کنسرتی رو در کیش برگزار کرد و شادمهر هم رفت اما از نزدیک با فریدون ملاقات نکرد.

اون موقع بهروز (صفاریان) برای فریدون در اون کنسرت کیبورد میزد. و این باعث شد که بعد از برگشتن از کیش شادمهر به همراه بهروز به خونه فریدون بره اما شادمهر در ابتدا خودشو معرفی نکرده بود که خواننده ست و فریدون هم به دلیل انزوایی که پیشه کرده بود و نارضایتی که از فضای حاکم بر موسیقی داخل کشور داشت موسیقی های جدید رو زیاد دنبال نمی کرد و همچنان خودش رو با موسیقی سیاه ها و ری چارلز مشغول کرده بود بنابراین شادمهر رو نمی شناخت.

اون شب شادمهر برای فریدون با گیتار آهنگ زندون رو میزنه و فریدون بعد از مدت ها به وجد میاد و به شادمهر میگه براوو (تکه کلام فریدون) براوو شادمهر. شادمهر وقتی این شور رو در فریدون می بینه خودش رو معرفی می کنه و میگه من در ایران خواننده هستم و تا حالا 3/4تا آلبوم دادم بیرون و فریدون هم کلی تعجب می کنه و از شادمهر می خواد که کارهاشو به فریدون بده.

شادمهر بعدها رابطش با فریدون بیش تر شد و این به خاطر آلبوم نغمه های شرقی (بی کلام) بود که در اون شادمهر آهنگ های فریدون رو اجرا کرده بود. وقتی که فریدون رضایتش رو از اجرای مجدد شادمهر اعلام می کنه شادمهر هم میگه من همون بچه کوچیکی هستم که با مادرم اومدم کاخ و ازت امضا گرفتم. هرچند فریدون به خاطر زمان زیادی که از اون موقع می گذشته شادمهر رو به خاطر نمیاره اما علاقش به شادمهر دوچندان میشه.

شادمهر با فریدون زیاد بحث می کرد و در مورد موسیقی باهاش صحبت می کرد و ازش راهنمایی می خواست. اما فریدون بهش می گفت من زیاد نمی تونم به تو کمک کنم چون سبک کاریمون متفاوته اما من از بعضی کارهات واقعا لذت می برم.

اما مهم اینکه من به هنر تو ایمان دارم و به تو امیدوارم. نتیجه همفکری شادمهر و فریدون و یا تاثیر پذیری شادمهر از فریدون قفس و فال قهوه و دربی نهایت شب بود. وقتی شادمهر و فریدون هر دو ممنوع الفعالیت شدند ساعت ها در کنار هم درد و دل می کردند.

شادمهر از مرگ فریدون و یا به عبارت بهتر از دق کردن فریدون به عنوان یکی از بدترین حادثه های عمرش یاد می کنه و خودش رو همیشه مدیون اون حس می کنه. شادمهر تا حدی برای نام فریدون احترام قائله که معتقده اسم فریدون رو نباید هر جایی آورد.
    شادمهر آهنگ قفس رو در وصف فریدون خواند تا برای همیشه در دل ها بماند و آنان که عاشقند این را درک می کنند
    .

мσσηღ، کوچکمهر، سایه و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  4. Darkness

امتیاز دستاورد:
    116
    حرفه:
    B4A

تو حجم سرد این قفس، منتظر پر زدنم
    من از تبار غربتم، از آرزوهای محال
    قصه ی ما تموم شده، با یه علامت سوال​

نفحات و мσσηღ از این پست تشکر کرده اند.