1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

آزادی

شروع موضوع توسط بوعلیسینا ‏15/1/21 در انجمن علوم متفرقه

1. داره راه میوفته!

امتیاز دستاورد:
    18
    ازادی یکی از لوازم حیات و تکامل است یعنی یکی از نیازمندی های موجود زنده ازادی است.
    موجودات زنده برای تکامل به سه چیز نیاز دارند که عبارتند از:تربیت,امنیت, ازادی, ازادی یعنی چی؟
    یعنی جلوی راهش را نگیرند, پیش رویش مانع ایجاد نکنند هر موجود زنده ای که می خواهد راه رشد و تکامل را طی کند, یکی از احتیاجاتش ازادی است پس ازادی یعنی چی؟
    یعنی نبودن مانع انسان های ازاد, کسانی هستند که با موانعی که در جلوی رشد و تکاملشان هست, مبارزه می کنند و تن به وجود مانع نمی دهند.
    این بود تعریف مختصری از آزادی .

2. داره راه میوفته!

امتیاز دستاورد:
    18
    آزادی بر دو قسم است: ازادی اجتماعی و ازادی معنوی

ازادی اجتماعی یعنی چی؟ یعنی بشر باید در اجتماع, از ناحیه سایر افراد اجتماع ازادی داشته باشد دیگران مانعی در راه رشد و تکامل او نباشند.او را محبوس نکنند
    به شکل یک زندانی درنیاورند که جلوی فعالیتش گرفته شود. او را به استثمار,استخدام نگیرند
    این را می گویند آزادی اجتماعی.

در رابطه با ازادی اجتماعی در قران کریم نیز بیانات مختلفی داریم مثل ایه 64 ال عمران,شعراء ایه 18 و 19 و 22

نوع دیگر آزادی, آزادی معنوی است

تفاوت مکتب انبیاء با مکتب های بشری در همین است که انبیاء امده اند علاوه بر ازادی اجتماعی, ازادی معنوی را نیز تامین کنند

این ازادی ها, هر دو مقدس اند اما ازادی معنوی بیش از هر چیز دیگری ارزش دارد

درد جامعه امروز بشری هم همین است که ازادی اجتماعی رو فارغ از ازادی معنوی میدونند

اما ازادی معنوی یعنی چی؟ به زبان ساده یعنی روح انسان, اسیر شهوت اسیر خشم خودش نباشد ممکن است انسانی باشد که هم از نظر ازادی اجتماعی و هم از نظر ازادی معنوی ازاد باشد یعنی وجدان و عقل خود را ازاد نگه داشته باشد. این ازادی همان است که در زبان دین, ((تزکیه نفس)) و ((تقوا)) گفته می شود
    فاش می گویم و از گفته خود دلشادم
    بنده عشقم و از هر دو جهان ازادم

3. داره راه میوفته!

امتیاز دستاورد:
    18
    سوالی که مطرح میشه اینه که ایا میشه انسان ازادی اجتماعی داشته باشه ولی ازادی معنوی نه؟ یعنی اسیر خشم و آز خودش باشه ولی در عین حال به ازادی دیگران احترام بزاره؟ امروز عملا میگویند بله.
    اسیر نفس خودش باشه و ازادی دیگران رو هم محترم بشمره!!!
    یکی از تضادهای اجتماع بشر امروز همینه بشر دوران قدیم، ازادی رو محترم نمی شمرد و پایمال میکرد اما چرا؟ چون نمیدونست و به قولی چون جاهل بود ازادی رو سلب میکرد؟ یا شاید طرز تفکر فلسفی اش اینگونه بود؟ خیر این هم نبود خیر نادانی و دانش در او تاثیری نداشت بلکه از روی دانش و برای اینکه سود خودش رو می دونست فقط منفعت طلبی دلیلش بود.

اما بشر امروز چطور؟ بله او هم همینگونه است.
    تفاوتش فقط اینه که براش روپوش گذاشتن . بشر دیروز صاف مردم رو استثمار میکرد. فرعون صاف میگفت : موسی چه میگویی؟ اینها بندگان ما هستند. مومنون/47.

اما بشر امروز چی؟ به نام جهان ازاد و دفاع از ازادی ها تمام سلب ازادی ها, سلب حقوق ها را دارد. چرا؟ چون ازادی معنوی ندارد و در ناحیه روح خودشان ازاد نیستند چون تقوا ندارد

4. داره راه میوفته!

امتیاز دستاورد:
    18
    حضرت علی [​IMG] جمله ای در رابطه با ازادی یا همون تقوا دارن که خیلی جالبه:

تقوای الهی کلید هر راه راستی است. بدون تقوا انسان به راه راست نمی رود. راه خود را کج می کند. بدون تقوا انسان اندوخته ای برای اخرت ندارد . بدون تقوا بشر ازادی ندارد: تقواست که بشر را از هر رقیتی(بردگی) ازاد می کند

بشر باید در ناحیه وجود خودش, در ناحیه روح خودش آزاد بشود تا بتواند به دیگرانن آزادی بدهد .. لهذا علی بن ابی طالب[​IMG] و یا همطرازان ایشان و یا اموختگان مکتب ایشان به ازادی می رسن

چون اینها افرادی هستند که در درجه اول از اسارت نفس خود نجات پیدا کرده اند

مولا علی[​IMG] می فرمایند: آیا به همین قناعت کنم که گفته می شود امیرمومنانم؟

کسی می تواند واقعا آزادی بخش و آزاد باشد که تنها می گوید در محراب عبادت : ای زرد و سفید دنیا برو غیر علی را فریب بده من تو را سه طلاقه کردم

5. داره راه میوفته!

امتیاز دستاورد:
    18
    خب در رابطه با امیرالمومنین [​IMG], حضرت یک خطبه ای دارند راجع به حقوق والی بر مردم و حقوق مردم بر والی .

حضرت علی[​IMG] می گوید با من که حاکم هستم اینگونه نباشید. ازاد مرد باشید

مبادا ان اصطلاحاتی را که در مقابل جباران به کار می برید که خودتان را ذلیل و خوار کنید و
    او را بالا می برید و به عرش می رسانید, برای من به کار ببرید

و اگر دیدید احیانا من عصبانی و ناراحت شدم, خودتان را نبازید. مردانه انتقاد خودتان رو به من بگید. از من حریم نگیرید

با باری بهر جهت , هر چه شما بفرمایید صحیح است با من رفتار نکنید.
    گمان نکنید که اگر حق بگویید, بر من گران می اید

به حق انتقاد کنید, ابدا بر من گران نمی اید
    با کمال خوشرویی از شما می پذیرم

خیال نکنید که من از شما خواهش دارم از من تمجید کنید

بعد یک قاعده کلی را می گوید: ان ادمی که وقتی حق را میگویی دشوارش می اید و ناراحت می شود که چرا حق را گفتی, عمل کردن حق برای او سخت تر است

و در آخر خواهش می کند ای اصحاب من! ای یاران من! ایها الناس! از شما خواهش می کنم که هرگز از سخن حق و انتقاد حق و از اینکه
    مشورت خودتان را به من بگویید, نسبت به من مضایقه نکنید

این نمونه کامل از مردی است که از نظر معنوی ازاد است و در مقام حکومت, به دیگران ازادی اجتماعی می دهد

خدایا تو را قسم می دهیم, به حقیقت علی بن ابی طالب[​IMG] که ما را از پیروان واقعی علی[​IMG] قرار بده.

6. داره راه میوفته!

امتیاز دستاورد:
    18
    آزادی معنوی یعنی چی؟ آزادی همیشه دو طرف می خواهد; به طوریکه چیزی از چیز دیگر آزاد باشد. در آزادی معنوی, انسان از چه می خواهد آزاد باشد؟

جواب این است که آزادی معنوی, بر خلاف آزادی اجتماعی, آزادی انسان خودش از خودش است.

قهرا این سوال پیش میاد که مگر انسان می تواند در قید و اسارت خودش باشد؟ مگر یک چیز می تواند خودش هم برده باشد و هم برده گیر ؟

جواب این است : بله ممکن است

انسان موجودی مرکب است

این مطلب رو ادیان و فلسفه ها تایید کردند.علما وحتی روانشناس ها تایید کردند و قابل تردید نیست

قران کریم در ایه 29 سوره حجر خداوند, خطاب به فرشتگان چنین می فرماید : وقتی که خلقت این موجود را تکمیل کردم و از روح چیزی در او دمیدم, بر او سجده برید

این آیه کریمه و روایت از پیغمبر اکرم(ص) که فرمود: خداوند فرشتگان را آفرید و در سرشت انها تنها عقل را نهاد, حیوانات را افرید و در سرشت انها تنها شهوت را نهاد, انسان را افرید و در سرشت او, هم عقل را نهاد و هم شهوت را.

خب از ایه کریمه و حدیث نبوی به دست می اید که انسان موجودی مرکب است

والسلام

اللهم عجل ولیک الفرج

اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم.