1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

[ ای رفیق کسی که رفیق ندارد ♡ ]

شروع موضوع توسط حــنا ‏29/3/20 در انجمن متفرقه مذهبی

1. مدیر تالار مذهبی عضو کادر مدیریت ❂مدیر انجمن❂

امتیاز دستاورد:
    126
    «قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلی‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیم‏؛

بگو:«ای بندگان من -که بر خویشتن زیاده ‏روی روا داشته‏ اید- از رحمت خدا نومید مشوید. در حقیقت، خدا همه گناهان را می‎آمرزد، که او خود آمرزنده مهربان است

jESi، اُت، حــنا و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  2. مدیر تالار مذهبی عضو کادر مدیریت ❂مدیر انجمن❂

امتیاز دستاورد:
    126
    خداوند به موسی فرمود: ای موسی! آیا می دانی من چقدر به تو ترحم نموده ام؟ موسی گفت: تو از مادرم به من مهربان تری.

خداوند فرمود: موسی مادرت در اثر فضل من، بر تو ترحم می کرد. من بودم که او را بر تو مهربان ساختم و قلب او را پاک نمودم، تا او تو را پاک تربیت کند.

3. مدیر تالار مذهبی عضو کادر مدیریت ❂مدیر انجمن❂

امتیاز دستاورد:
    126
    پيامبر صلي الله عليه و آله :اِنَّ اللّه َ يُحِبُّ اِغاثَةَ اللَّهْفانِ؛

خداوند فرياد رسىِ دلسوختگان و درماندگان را دوست دارد.

4. مدیر تالار مذهبی عضو کادر مدیریت ❂مدیر انجمن❂

امتیاز دستاورد:
    126
    مَن آثَرَ مَحبَّةَ اللّه ِ على مَحبَّةِ نَفْسِهِ كَفاهُ اللّه ُ مُؤنَةَ النّاسِ .

هر كس خدا دوستى را بر خود دوستى مقدم بدارد، خداوند او را از رنج و زحمت مردم دور گرداند.

jESi، مَـأوا، اُت و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  5. مدیر تالار مذهبی عضو کادر مدیریت ❂مدیر انجمن❂

امتیاز دستاورد:
    126
    هو الذی أنزل السکینة فی قلوب المؤمنین لیزدادوا إیمنا مع إیمنهم...‌.

اوست آن كس كه در دلهاى مؤمنان آرامش را فرو فرستاد تا ايمانى بر ايمان خود بيفزايند

jESi، اُت، حــنا و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  6. Be weird : ) مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    123
    در جوشن کبیر یک عبارت هست که
    میگیم : یا کریم الصفح
    یک جوری تو رو میبخشه، انگار نه انگار که تو خطایی مرتکب شدی و خدای
    ما اینگونه است ...❤

jESi، مَـأوا، اُت و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  7. Be weird : ) مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    123
    هرکس انسانی را

به گناهی سرزنش کند

نمیرد تا خودش آن گناه را مرتکب شود.

امام صادق"ع"
    میزان الحکمة:ح۱۴۸۵۴

jESi، اُت و erteash از این ارسال تشکر کرده اند.
  8. Be weird : ) مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    123
    خدا
    خدای خوب و کمی ناصبور​
    که تا به حال چندین بار زیر گوشم زده ای​
    آیا وقت آن نرسیده​
    ترک دوچرخه ات بنشینم​
    تا مزرعه آفتابگردان ها​
    کمی برای دل من رکاب بزنی؟!​

| ریحانه جهانی |

jESi، اُت، M @ H @ K و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  9. کاربر مفید ~✿~

امتیاز دستاورد:
    128
    حرفه:
    pH
    وَ كُنِ اللّٰهُمَّ بِعِزَّتِكَ لِى فِى كُلِّ الْأَحْوالِ رَؤُوفاً
    وَعَلَىَّ فِى جَمِيعِ الْأُمُورِ عَطُوفاً
    إِلٰهِى وَرَبِّى مَنْ لِى غَيْرُكَ ؟ ..

خدایا! با من در همه احوال مهر ورز باش
    و بر من در هر کارم به دیده لطف بنگر ..
    خدایا معبود من جز تو که را دارم؟

/ دعای کمیل /

jESi، حــنا، M @ H @ K و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  10. کاربر حرفه ای

امتیاز دستاورد:
    113

وَأَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَىٰ
    صدق الله العليّ العظيم
    آیه 39 سوره نجم
    ترجمه:
    و (نمی‌داند) اینکه برای آدمی جز آنچه به سعی و عمل خود انجام داده (ثواب و جزایی) نخواهد بود؟
    راست گفت خداوند بزرگ

ترجمه انگلیسی
    that nothing belongs to man except what he strives for,

تفسیر آیه
    أَلَّا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‌ «38» وَ أَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسانِ إِلَّا ما سَعى‌ «39»

(در كتب آسمانى آمده است) هيچ كس بار ديگرى را به عهده نخواهد گرفت. و اين‌كه براى انسان جز آنچه تلاش كرده، (بهره ديگرى) نيست.

وَ أَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرى‌ «40» ثُمَّ يُجْزاهُ الْجَزاءَ الْأَوْفى‌ «41»

و اين‌كه تلاش و سعى او را به زودى به وى بنمايند. سپس جزاى كامل آن را به او بدهند.

نکته ها
    آيات 38 تا 54، تعاليمِ كتاب‌هاى ابراهيم و موسى است كه مورد قبول اسلام است.

«وِزْرَ» به معناى بار سنگين است و به گناه نيز كه در حقيقت بار سنگينى است، گفته مى‌شود. «وزير» كسى است كه بار سنگين اداره مملكت را بر دوش مى‌گيرد.

خداوند توسط كارهاى نيك، بدى‌ها را محو مى‌كند و يا با توبه و استغفار مى‌بخشد و يا بدى‌ها را به خوبى تبديل مى‌كند، امّا بارگناه كسى را به ناحق به دوش ديگرى قرار نمى‌دهد.

هنگامى كه خليفه دوم دستور داد زن حامله‌اى را كه مرتكب زنا شده بود، سنگسار كنند، حضرت على عليه السلام فرمود: فرزندى كه در شكم دارد چه گناهى كرده است و با تكيه به اين آيه‌ «أَلَّا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‌» فرمود: صبر كنيد تا پس از زايمان حكم اجرا شود.

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: گناه والدين زناكار بر عهده فرزندى كه از زنا متولد شده نمى‌باشد و سپس آيه‌ أَلَّا تَزِرُ وازِرَةٌ ... را تلاوت فرمودند.

سؤال:
    آيه‌ «وَ أَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسانِ إِلَّا ما سَعى‌» مى‌گويد: براى انسان بهره‌اى نيست مگر آنچه تلاش كرده باشد، در صورتى كه در آيات و روايات ديگر مى‌خوانيم كه انسان گاهى از طريق شفاعت، به بهشت وارد مى‌شود.

پاسخ:
    اولّا اين آيه در ردّ تفكّر جاهلى است كه به يكديگر مى‌گفتند: اگر فلان مبلغ را به من‌
    بدهى، من بار گناه تو را به عهده مى‌گيرم. قرآن كريم فرمود: هيچ كس بار گناه كسى را به عهده نمى‌گيرد و براى هر كس كار و تلاش خودش ثبت مى‌شود.

ثانياً آيه، نظر به عدل الهى دارد نه فضل الهى، يعنى طبق عدل، بايد كيفر و پاداش هر كس به مقدار تلاش او باشد، ولى خداوند از فضل خود مى‌تواند لطف كند و پاداش را بيشتر دهد و يا كيفر را كم كند. «وَ يَزِيدُهُمْ مِنْ فَضْلِهِ»

ثالثاً: اگر در روايات مى‌خوانيم كه هركس سنت خوب يا بدى را در جامعه پايه‌گذارى كند، در پاداش و كيفر تمام كسانى كه آن راه را رفته‌اند، شريك است، اين معنا با آيه‌ «لَيْسَ لِلْإِنْسانِ إِلَّا ما سَعى‌» منافاتى ندارد، زيرا ايجاد كننده خط حق و باطل نيز با واسطه‌ى دلالت و راهنمايى يا ايجاد مقدّمات و امكانات يا تبليغات و تشويقات و يا حمايت‌هاى ديگر مادى و معنوى، به طور غير مستقيم نوعى تلاش كرده است و بهره گرفتن از آن پاداش بى‌جهت نيست، چنانكه اگر شخصى در خط صحيح نبود، مشمول شفاعت نمى‌شد.

در روايات مى‌خوانيم كه انسان پس از مرگ از كارهاى نيك فرزند صالح خود يا كتاب و موقوفاتى كه از او به يادگار مانده، كامياب مى‌شود. و يا در بهشت، نسل صالح انسان به او ملحق مى‌شود. يا از كار خيرى كه سفارش و وصيت كرده، بهره‌مند مى‌شود.

در تمام اين موارد گرچه انسان مستقيماً سعى و تلاشى نكرده، ولى غير مستقيم از طريق تربيت فرزند صالح، وقف، وصيت يا كتاب خوبى كه به يادگار گذاشته، نقش داشته است.

پیام ها
    1- كيفر و پاداش الهى عادلانه است. «أَلَّا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‌»

2- به اتكاى ديگران، خود را گرفتار خلاف نكنيد كه آنان بار شما را به دوش نخواهند كشيد. «أَلَّا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‌»

3- در عزل و نصب‌ها، انحرافات بستگان و نزديكان را به پاى مردم نگذاريد. «أَلَّا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‌»

«

jESi و f@rid69 از این پست تشکر کرده اند.