1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

مرتضی احمدی

شروع موضوع توسط Kiana ‏20/12/10 در انجمن معرفی شخصیتها، زندگینامه و کتاب

1. کاربر فوق حرفه ای

امتیاز دستاورد:
    0
    حرفه:
    سرکار گذاشتن مردم
    خودش می گوید قدیمی ترین پرسپولیسی عالم است البته با حرف هایش به این نتیجه می رسیم که قدیمی ترین راه آهنی تاریخ بوده.

مرتضی احمدی ، هنرمند قدیمی سینما ، تئاتر و دوبله ایران در هشتمین دهه زندگی هم هنوز یک عشق فوتبال به تمام معناست. او پرسپولیسی ست اما می گوید فوتبال ایران از وزی سقوط کرد که دو قطبی بودنش را شکستیم. گفت و گو از لحظه ای آغاز می شود که در دل مصاحبه اش با بچه های هنری روزنامه ، سردبیر خبرورزشی را می بیند:« باز خدا را شکر یک ورزشی نویس دیدیم که هیکلش به ورزشکارها می خورد ، هرچی کارشناس در تلویزیون نشان می دهند ، شکم های شان نشان می دهد چقدر از ورزش می دانند!»

خدایا غلط کردم ، بگو گل نزنند!

او مدام کری می خواند فرقی هم ندارد که طرفش استقلالی باشد یا پرسپولیسی ، استاد کری می خواند و خاطره تعریف می کند:« 6 تایی ها یک نتیجه استثنایی است که دیگر هیچ وقت تکرار نمی شود. آن روز یادش بخیر ، نشسته بودم تو جایگاه پرسپولیسی ها ، داشتم نذر و نیاز می کردم که بازی را ببریم. تو جیبم 700 تومان پول داشتم ، گتم خدایا هر گلی که اپرسپولیس بزند ، 100 تومان صدقه می دهم. آن موقع 100 تومان خیلی پول بود. پول چند تا کار تلویزیونی بود که یک جا گرفته بودم! بازی شروع شد و انگار گل های ما قرار نبود تمام شوند ، گل اول ، 100 تومانی اول و همین جوری رفتیم تا رسیدیم به 100 تومانی ششم ، دیگر گفتم خدایا غلط کردم ، بگو بس کنند ، پول ندارم برگردم خانه!»

خسروانی دستور داد نوارهای 6 تایی ها را بشکنند

به او می گوییم ، بازی 6 تایی ها افسانه ای بیش نیست که اگر واقعیت داشت ، اسنادش هم باید وجود می داشت. مسابقه ای که تصویری ندارد ، حتما برگزار نشده که در جوب می گوید:« دید گفتم استقلالی هستید! بابا من و 100 هزار نفر تو ورزشگاه بودیم . حالا بماند که آن روز بازی جام جهانی کشتی هم بود و خیلی از عکاس ها را برده بودند ورزشگاه سرپوشیده اما همان مسابقه هم فیلمبرداری شد. سند می خواهی می توانی فیلم « رضا موتوری»را ببینی. تصاویر دزدی اولش همان گل های بازی 6 تایی هاست. البته یکسری از عکاس ها هم آن روز عکس بازی را گرفتند اما به دستور خسروانی که مالک تاج بود ناچار شدند عکس های شان را پاک کنند.

چه کتکی زدم من به تیمسار خسروانی

این خاطره نیاز به توضیح ندارد؛« تیمسار خسروانی در سنین جوانی بچه محل ما بود . یک شب در محل دیدم حالت طبیعی ندارد و دارد به بچه ها گیر می دهد ، یکدفعه با هم دعوای مان شد و من هم از خجالتش در آمدم. سال ها بعد یکبار عبده خدابیامرز در باشگاه پرسپولیس مراسمی گرفته بود و خسروانی هم دعوت داشت . تا من را دید گفت این احمدی واسه چی اینجاست؟ من هم گفتم اینجا پرسپولیس است توی تاجی آمدی اینجا چی کار. بعد هم کلی به دعوای آن روزمان خندیدیم! آدم خوبی نبود اما فوتبال و ورزش را خیلی خوب اداره می کرد.

من اولین کاپیتان راه آهن بودم!

« فکر می کنم 15 یا 16 سال داشتم ، خانه ما اطراف میدان راه آهن کنار ایستگاه بود. با بچه های محل فوتبال بازی می کردیم. در به در یک زمین بازی بودیم که تصمیم گرفتیم برویم زمین کنار ایستگاه که الان هم چمن شده و آنجا تمرین کنیم . زمین پر از سنگ و کلوخ بود. با بچه ها شروع کردیم به پاکسازی زمین که دیدیم یک آقایی با چند نفر همراه آمد و گفت چی کار دارید می کنید ؟» این خاطره ای از پیدایش باشگاه قدیمی راه آهن است به روایت مرتضی احمدی؛« به ما فرقان دادند تا سنگ ها را از زمین به بیرون منتقل کنیم. بعد هم فمیدیم آن آقا رئیس راه آهن است. گفت یک تیمی از مستشاران روس آمدند و می خواهند با ایرانی ها فوتبال کنند ، شما می توانید با آنها بازی کنید؟ من شدم کاپیتان و رفتیم بازی با روس ها ، نیمه اول که به خیر گذشت اما نیمه دوم کلی گل خوردیم ، شاید 10 تا! بعد از آن زمین راه آهن رسمیت پیدا کرد و آقا مدد نوعی شد همه کاره اش»

با شکستن دوقطبی ، فوتبال ملی نابود شد

این هنرپیشه قدیمی درباره افت فوتبال ملی هم دلایلی دارد و می گوید:«از روزی این اتفاق افتاد که استقلال و پرسپولیس ضعیف شدند. وقتی فوتبال دو قطبی از بین برود این اتفاقات هم می افتد. استقلال و پرسپولیس که در اوج بودند ، فوتبال ملی ما هم بالنده می شد. تا زمانی که اینگونه فوبال را اداره کنیم شرایط مان بهتر از اینی که هست هم نمی شود!

SiavashBaran از این پست تشکر کرده است.
  2. مدیر تالار شعر و ادب عضو کادر مدیریت ❂مدیر انجمن❂

امتیاز دستاورد:
    126
    مرتضی احمدی راوی و صداپیشه شناخته شده کشور 10 آبان 1303 در تهران متولد شد. علاقه به فوتبال باعث شد تا در 15 سالگی وارد این رشته شود و به روایت خودش در ساخت زمین اصلی ورزشگاه شماره 1 راه آهن نیز به عنوان کارگر داوطلب مشارکت داشت.

پاییز ۱۳۲۲ در تئاتر فرهنگ برای اولین بار پیش پرده‌خوانی کرد و در نتیجه آن بازیگر تئاتر هم شد. مدتی بعد پدرش از فعالیت او در تئاتر آگاه شد و او را از خانه بیرون کرد. هنگامیکه که 19 ساله بود پیش پرده خوانی را که معروفترین هنر او بود آغاز کرد و تا پیش از زمان مرگ نیز همچنان به عنوان یکی از شاخص ترین پیش پرده خوانان تهران باقی ماند.

در سال ۱۳۲۳ به رادیو تهران آمد و برنامه‌های کمدی اجرا کرد. در سال‌های پایانی حیاتش دل خوشی از رادیو نداشت و می‌گفت سال‌هاست که با رادیو قهر کرده است. اعتقاد داشت تلویزیون با رادیو فرق دارد چون در تلویزیون احترام آدم را نگه می‌دارند و در رادیو نه. مرتضی احمدی از جمله هنرمندان منحصر به فردی است که می‌توان او را در چهار حوزه سینما، تلویزیون، رادیو و تئاتر صاحب سبک دانست.

پس از کودتای ۲۸ مرداد بازیگری را کنار گذاشت و 7 سال به اهواز رفت اما پس از بازگشت به تهران از نو کار بازیگری را در سریالی تلویزیونی به نام «تک‌مضراب» از سر گرفت. «سلطان صاحبقران»، «آئینه و زیر بازارچه»، «بخش چهار جراحی»، «تهران 11» و «خانه پدری» از جمله مجموعه‌های تلویزیونی است که مرتضی احمدی در آن‌ها نقش آفرینی داشته است. وی همچنین تجربه حضور در آثار سینمایی ناصرالدین‌شاه آکتور سینما، گراند سینما، تا غروب، ساده لوح، کلاه‌قرمزی و پسرخاله و... را نیز به ثبت رسانده است.

احمدی برخی از قدیمی‌ترین ترانه‌های کوچه بازاری تهران را به صورت «ضربی خوانی» بازخوانی کرده است. او به طور کلی بیش از 400 ترانه ضربی و 150 ترانه فکاهی خوانده‌ است.

پیش پرده خوانی باعث شناخت بیشتر و عمیقتر او از فرهنگ فولکلور مردم تهران شده بود و همانطور که خودش گفته «اغلب ترانه‌های آن زمان را به دلیل حافظه خوبی که داشتم با یکی دوبار شنیدن حفظ می‌کردم». همین تجربه، امروز باعث احیای ترانه‌های قدیم تهران توسط مرتضی احمدی در قالب دو آلبوم صوتی به نام «صدای تهرون قدیم ۱ و ۲» شده است.

مرحوم مرتضی احمدی از هواداران دو آتیشه تیم پرسپولیس بود و سال‌ها به عنوان مسئول افتخاری هواداران سرخ‌ها فعالیت داشته است.

او با ذکر خاطره دربی سال 52 در یک برنامه زنده تلویزیونی گفته است: در بازی شهریور ١٣٥٢ من کارمند راه آهن بودم. آخر ماه حقوق مزایای خودم که ۷۰۰ تومان می‌شد را گرفتم و از آنجا به ورزشگاه رفتم تا بازی پرسپولیس با استقلال که آن زمان تاج بود را ببینم. گفتم یا ابوالفضل (ع) هر گلی که پرسپولیس بزند، صد تومن را صدقه کنار می‌گذارم.

تیم پرسپولیس گل اول را زد، صدتومن را از جیبم در آوردم و در آن جیب گذاشتم. گل دوم را زد، صدتومن دیگر درآوردم و در آن جیبم گذاشتم. همین طور گل سوم و چهار و پنجم. گل ششم را که زدیم گفتم یا ابوالفضل(ع) غلط کردم، حداقل صدتومن برای خودم بگذار! من بدون پول چکار کنم.

مرتضی احمدی روز ۳۰ آذر سال ۱۳۹۳ در ۹۰ سالگی به دلیل مشکل ریوی و کهولت سن در منزلش در تهران درگذشت.
    در روز ۳ دی سال ۱۳۹۳ پیکر مرتضی احمدی توسط هنرمندان و مردم دوستدارش تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

خدا همه رفتگان را بیامرزد و زنده ها را عاقبت بخیر کند :گل مبهوت:

f@rid69 و M @ H @ K از این پست تشکر کرده اند.