1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

علائم خرابی بلبرینگ چرخ خودرو

شروع موضوع توسط nazanin_r ‏19/11/21 در انجمن خودرو

 1. عضو جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏3/4/15
  ارسال ها:
  3
  تشکر شده:
  1
  امتیاز دستاورد:
  18
  جنسیت:
  زن
  اگر در حین رانندگی صدای عجیب و غریب و غیرمعمولی از خودروی خود می شنوید، ممکن است با نقص بلبرینگ چرخ مواجه شده باشید. یاتاقان های چرخ اجزای حیاتی ایمنی هستند که برای تحمل بارهای محوری و شعاعی ناشی از شکستن، شتاب گیری و پیچیدن طراحی شده اند. بخش مهمی از عملکرد وسیله نقلیه شما، مشکلات مربوط به بلبرینگ چرخ هاست که باید به سرعت برطرف شود تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.
  علائم خرابی بلبرینگ چرخ
  این سوال برای خیلی از خریداران لوازم یدکی وجود دارد که از کجا بفهمیم بلبرینگ خراب شده است، در ادامه ابتدا نشانه های بلبرینگ خراب را با هم بررسی می کنیم و پس از آن علت و نحوه تعویض آن را هم توضیح خواهیم داد.

  علائم خرابی بلبرینگ چرخ عبارتند از:

  1. سر و صدا:

  تشخیص صدای یاتاقان اصلی ترین روش تشخیص خرابی بلبرینگ است.

  • صدای زمزمه، غرش یا غرغر که با شتاب گرفتن یا چرخش وسیله نقلیه افزایش می یابد.
  • صدای ناله یا خراش مداوم بلند در هنگام حرکت خودرو.
  • هنگام رانندگی بر روی سطوح ناهموار جاده، صداهای به هم ریخته به گوش می رسد.
  2. شل بودن، بازی بیش از حد در فرمان (فرمان مبهم)؛

  3. لرزش فرمان که با سرعت خودرو یا با چرخش خودرو تغییر می کند.

  4. خرابی ABS مشکلات سیستم ABS می تواند مربوط به خرابی سنسور ABS باشد که در بلبرینگ انتهای چرخ یکپارچه شده است.

  علت خرابی بلبرینگ ماشین
  دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بلبرینگ چرخ ها خراب شود. در زیر برخی از دلایل رایج خرابی انواع بلبرینگ آورده شده است.

  شرایط رانندگی
  رانندگی مکرر از میان گل و لای، آب یا نمک جاده می تواند باعث اختلال در عملکرد بلبرینگ چرخ شود. آلاینده ها می توانند از مهر و موم ها عبور کرده و وارد بلبرینگ ها شوند که باعث آلودگی گریس و آسیب رساندن به بلبرینگها می شود.

  کیفیت
  مانند هر قطعه دیگری از خودرو، کیفیت بلبرینگ چرخ از نظر مدت زمان ماندگاری آن تفاوت زیادی ایجاد می کند. بلبرینگ ها محصولات دقیقی هستند و بنابراین به فرآیندهای ساخت پیچیده نیاز دارند. فولاد با کیفیت پایین اغلب عملیات حرارتی ضعیفی دارد که می‌تواند ساییدگی و سایش پیش از موعد را داشته باشد و حاوی فلز سخت یا نرم باشد که منجر به شکست می‌شود. مهم است که با یک مکانیک خودرو مورد اعتماد مشورت کنید تا مطمئن شوید که ماشین شما با بلبرینگ های چرخ قوی و بادوام تجهیز شده است.

  جاده های ناهموار
  هر چه بیشتر در مسیرهای ناهموار رانندگی کنید، احتمال آسیب و فرسودگی بلبرینگ های چرخ شما بیشتر می شود. با گذشت زمان، توپ های فولادی مناطق آسیب دیده ایجاد می کنند که توانایی آنها را برای کاهش اصطکاک چرخ ها محدود می کند. در آن مرحله، بردن ماشین خود به یک تعمیرگاه خودرو ضروری است.

  نصب ضعیف
  ساده ترین خطاها، مانند استفاده از ابزار نادرست، می تواند باعث آسیب به قسمت بیرونی یا داخلی بلبرینگ انتهای چرخ شود. این باعث می شود بلبرینگ چرخ زودتر از موعد از کار بیفتد. استفاده مجدد از لوازم جانبی قدیمی‌تر، مانند مهره‌ها، پیچ‌ها، پین‌های آتل و مهر و موم‌ ها نیز می‌تواند باعث عملکرد ناایمن بلبرینگ های انتهای چرخ شود که خطر تصادف را افزایش می‌دهد.

  لاستیک های نامتعادل
  برای هر روال نگهداری خوب خودرو، اطمینان از بالانس بودن لاستیک های خودروی شما بسیار مهم است. در غیر این صورت، برخی از بلبرینگ های چرخ فشار و استرس بیشتری را نسبت به سایرین تحمل می کنند که منجر به آسیب می شود. خودروی خود را به گاراژ خودرو ببرید و اگر مشکوک هستید لاستیک‌ هایتان نامتعادل است، از یک مکانیک خودرو بخواهید که نگاهی بیندازد.

  تصادفات
  تصادف خودرو می تواند به هر بخشی از وسیله نقلیه از جمله بلبرینگ چرخ ها آسیب برساند. ضربه ای که حتی اندکی آن ها را فرو می برد، می تواند باعث اختلال در عملکرد شود. چاله‌ ها، سرعت‌ گیرها و حتی برخورد به حاشیه‌ ها می‌تواند باعث آسیب به بلبرینگ چرخ‌ها شود که توسط مکانیک خودرو قابل تشخیص است.

  منبع:
  لوازم یدکی کیا
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏19/11/21