1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

در جواب چی بگیم؟؟

شروع موضوع توسط traffic ‏23/9/21 در انجمن دیدنی و شنیدنی

1. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

در تعارفاتی که ما فارسی زبانان به کار می بریم کلمه “چشم” جایگاه خاصی دارد و عباراتی که دارای این واژه هستند معمولا بار معنایی زیبا و محترمانه ای به طرف مقابل خود القا می کنند.

یکی از تعارفات جالبی که از کلمه چشم در آن استفاده شده عبارت “چشمات قشنگ می بینه” می باشد که یکی از تاثیر گذارترین اصطلاحات متداول در میان ایرانی ها محسوب می شود.

برای آشنایی با معنا و مفهوم چشمات قشنگ می بینه و پاسخ های مناسب به آن

چشمات قشنگ می بینه یعنی چه؟
    همان طور که مشخص است تعارف چشمات قشنگ می بینه به معنای “در واقع چشمان تو زیبا بین است و همه چیز را قشنگ می بیند” می باشد اما مانند بسیاری از تعارفاتی که بین مردم رایج شده معنای دقیق آن در گفتگوها مد نظر نمی باشد.

به طور کلی این جمله در واقع نوعی تعریف و تمجید محسوب می شود و افراد با شنیدن آن حس خوبی پیدا می کنند، به همین دلیل معمولا به دنبال این هستند که پاسخی مناسب و زیبا به آن بدهند.

کاربرد اصطلاح چشمات قشنگ می بینه
    این تعارف معمولا زمانی به کار می رود که طرف مقابل از یک چیزی خوشش آمده باشد و از زیبایی آن تعریف کند. به عنوان مثال:

– مینا: به به! چه شال خوشگلی سرت کردی، خیلی بهت میاد
    – مریم: ممنونم عزیزم! چشمات قشنگ می بینه …

در جواب چشمات قشنگ می بینه چه بگوییم؟
    چشمات قشنگ می بینه یک اصطلاح رایج با معنی فوق العاده زیبا است که لازم است پاسخی مناسب و نیکو در پاسخ به آن داده شود.

برخی پاسخ های مناسب برای چشمات قشنگ می بینه عبارتند از:

لطف داری عزیزم!
    قشنگی از خودته
    سلامت باشی گلم!
    بس که خوشگله!
    فدای تو بشم

چشمات قشنگ می بینه به انگلیسی
    یکی از اصطلاحات ادبی در انگلیسی که می توان آن را معادل چشمات قشنگ می بینه در نظر گرفت به صورت زیر می باشد:

beauty is in the eye of the beholder

m naizar، M @ H @ K و N@vid از این ارسال تشکر کرده اند.
  2. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

کمک کردن به دیگران از رفتارهای پسندیده و زیبا است که در همه مذاهب و ادیان الهی به آن اشاره شده و مورد تحسین قرار گرفته است. در فرهنگ اصطلاحات فارسی نیز تعارفات و عبارات متعدد به این خصلت خدا پسند اختصاص یافته که چه شخص کمک کننده و چه دریافت کننده کمک می توانند از آن ها برای القای احترام و ادب به طرف مقابل استفاده کنند.

یکی از این اصطلاحات متداول عبارت جبران می کنم است که معمولا از سوی کسی که کمک یا خدمتی از دیگران دریافت کرده و به منظور تشکر و ابراز قدردانی عمیق بیان می شود.

در ادامه قصد داریم درباره معنا و مفهوم جبران می کنم و نحوه پاسخ به آن

جبران می کنم یعنی چه؟
    معنا و مفهوم جبران می کنم – همان طور که از ظاهر عبارت مشخص می باشد – این است که سعی می کنم لطفی که در حقم کرده ای را به طریقی در آینده تلافی کنم.

زمانی که شخص این عبارت را به زبان می آورد منظورش این است که کار طرف مقابل برایش اهمیت زیادی داشته و (احتمالا) گره از مشکلش باز کرده است، این خدمت برایش به قدری ارزشمند است که در آینده آن را به گونه ای جبران خواهد کرد و به اصطلاح از خجالت شخصی که به او کمک کرده درمی آید!

کاربرد اصطلاح جبران می کنم
    همان طور که گفتیم جبران می کنم یکی از اصطلاحات محاوره ای رایج است که اغلب برای قدردانی و تشکر توسط شخصی که کمکی دریافت کرده بیان می شود تا طرف مقابل بداند او قدر کاری که انجام داده را می داند و قصد جبران آن را در آینده دارد.

با این حال این اصطلاح نیز مانند بسیاری از تعارفات روزمره می تواند جنبه ظاهری و صرفا تعارف داشته باشد. اگرچه شخص دریافت کننده کمک زمانی که از رفع مشکل خود بسیار خوشحال است و جهت تشکر عمیق این عبارت را به زبان می آورد اما این که در آینده حتما در صدد جبران آن باشد را نمی توان در همه موارد جدی در نظر گرفت.

در جواب جبران می کنم چه بگوییم؟
    عبارت جبران می کنم یک اصطلاح مودبانه است که نباید بدون پاسخ بماند و لازم است جواب نیکویی به آن داده شود. برخی پاسخ های مناسب که می توانید در این مورد بیان کنید عبارتند از:

خواهش می کنم عزیزم! کاری نکردم
    نفرمایید! وظیفه ام بود
    قابل تو رو نداشت گلم!
    نیازی به جبران نیست، من به خاطر احترام زیادی که براتون قائل هستم این کار رو کردم
    از شما به ما زیاد رسیده
    قبلا جبران شده عزیزم!
    ممنون! لازم به جبران نیست
    خواهش می کنم، این چه حرفیه؟!
    نیازی به جبران نیست، خوشحالم باری از دوش شما برداشته شد
    محبت دارید

جبران می کنم به انگلیسی
    برای بیان اصطلاح جبران می کنم در انگلیسی می توانید از عبارت زیر استفاده کنید:

I will make it up to you

m naizar و M @ H @ K از این پست تشکر کرده اند.
  3. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

در میان عبارات تعارفی که ما ایرانی ها در گفتگوهای روزمره خود به کار می بریم برخی اصطلاحات کمتر رایج بوده اما بار معنایی نیکویی را به طرف مقابل القا می کنند، به همین دلیل افراد می توانند تمرین کنند گاهی برای تنوع بخشیدن به تکیه کلام های خود از آن ها بهره ببرند.

یکی از این عبارات جالب اصطلاح عرض ادب است که معمولا همراه با سلام بیان می شود و ادب و احترام فرد گوینده را به مخاطب خود می رساند.

در ادامه قصد داریم درباره عبارت عرض ادب و نحوه پاسخ به آن

عرض ادب یعنی چه؟
    عرض ادب از دو واژه عرض و ادب تشکیل شده است. برخی معانی عرض شامل بیان کردن، عرضه کردن و آشکار کردن می باشد. به عنوان مثال “عرض کردم خدمتتون” در واقع شیوه مودبانه و توام با احترام برای گفتن “بهتون گفتم” می باشد.

کلمه ادب نیز که همه ما با معنی زیبای آن آشنا هستیم و مفاهیمی همچون رفتار پسندیده و مناسب، فرهنگ و روش اصولی کار را به ما می رساند (معانی دیگر آن در این مقاله کاربرد ندارد).

بنابراین از عبارت عرض ادب می توان معانی زیر را برداشت نمود:

احترام زیادی برای شما قائل هستم
    با ادب و احترام با شما رفتار می کنم
    شما نزد من فرد محترمی هستید و من مودبانه با شما برخورد می کنم
    و معانی مشابه

کاربرد اصطلاح عرض ادب
    عرض ادب معمولا به دنبال واژه سلام چه در صحبت های حضوری و چه در مکاتبات و ایمیل ها استفاده می شود و شخص با به کار بردن آن قصد دارد نهایت ادب و احترام خود را به مخاطبش برساند.

این اصطلاح در گفتگوهای روزمره و صمیمانه چندان متداول نیست اما در گفتگوهای رسمی به وفور دیده می شود.

در جواب عرض ادب چه بگوییم؟
    برخی اصطلاحاتی که می توان در پاسخ به عرض ادب استفاده کرد عبارتند از:

خواهش می کنم، ادب از ماست
    لطف دارید شما
    ارادتمندم
    استدعا می کنم
    عرض ادب و احترام متقابل
    ادب از بنده است
    تمنا می کنم
    محبت دارید

عرض ادب به انگلیسی
    یکی از اصطلاحات معادل برای عرض ادب و احترام در انگلیسی به صورت زیر می باشد:

With greeting(s) and respect(s)

4. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

در تعارفاتی که ما فارسی زبانان به کار می بریم کلمه “چشم” جایگاه خاصی دارد و عباراتی که دارای این واژه هستند معمولا بار معنایی زیبا و محترمانه ای به طرف مقابل خود القا می کنند.

یکی از تعارفات جالبی که از کلمه چشم در آن استفاده شده عبارت “چشمات قشنگ می بینه” می باشد که یکی از تاثیر گذارترین اصطلاحات متداول در میان ایرانی ها محسوب می شود.

برای آشنایی با معنا و مفهوم چشمات قشنگ می بینه و پاسخ های مناسب به آن

چشمات قشنگ می بینه یعنی چه؟
    همان طور که مشخص است تعارف چشمات قشنگ می بینه به معنای “در واقع چشمان تو زیبا بین است و همه چیز را قشنگ می بیند” می باشد اما مانند بسیاری از تعارفاتی که بین مردم رایج شده معنای دقیق آن در گفتگوها مد نظر نمی باشد.

به طور کلی این جمله در واقع نوعی تعریف و تمجید محسوب می شود و افراد با شنیدن آن حس خوبی پیدا می کنند، به همین دلیل معمولا به دنبال این هستند که پاسخی مناسب و زیبا به آن بدهند.

کاربرد اصطلاح چشمات قشنگ می بینه
    این تعارف معمولا زمانی به کار می رود که طرف مقابل از یک چیزی خوشش آمده باشد و از زیبایی آن تعریف کند. به عنوان مثال:

– مینا: به به! چه شال خوشگلی سرت کردی، خیلی بهت میاد
    – مریم: ممنونم عزیزم! چشمات قشنگ می بینه …

در جواب چشمات قشنگ می بینه چه بگوییم؟
    چشمات قشنگ می بینه یک اصطلاح رایج با معنی فوق العاده زیبا است که لازم است پاسخی مناسب و نیکو در پاسخ به آن داده شود.

برخی پاسخ های مناسب برای چشمات قشنگ می بینه عبارتند از:

لطف داری عزیزم!
    قشنگی از خودته
    سلامت باشی گلم!
    بس که خوشگله!
    فدای تو بشم

چشمات قشنگ می بینه به انگلیسی
    یکی از اصطلاحات ادبی در انگلیسی که می توان آن را معادل چشمات قشنگ می بینه در نظر گرفت به صورت زیر می باشد:

beauty is in the eye of the beholder

5. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

اصطلاحات دعایی بخش عمده ای از فرهنگ تعارفات ایرانی را تشکیل داده اند که اغلب معنای نیکویی به همراه دارند و گاه حس معنوی در افراد ایجاد می کنند. یکی از این اصطلاحات عبارت التماس دعا می باشد که به خصوص در میان مسلمانان بسیار رایج می باشد.

التماس دعا عبارت بسیار پر محتوا و معنا داری است که در گفتگوهای میان افراد به ویژه هنگام نماز خواندن یا زیارت رفتن رد و بدل می شود. البته امروزه این اصطلاح بیشتر از آن که واقعی و از صمیم قلب بیان شود رنگ و بوی یک تعارف و گاه تکیه کلام را به خود گرفته است.

در ادامه قصد داریم درباره عبارت التماس دعا و نحوه پاسخ دادن به آن

التماس دعا یعنی چه؟
    التماس دعا همان طور که از ظاهرش پیداست به این معنا است که فرد گوینده از صمیم قلب از مخاطب خود می خواهد برایش نزد پروردگار دعا کند.

این عبارت در اصل باید حس عمیق طلب و درخواست دعا کردن را به طرف مقابل القا کند اما همان طور که اشاره کردیم معمولا در گفتگوها حالت نمایشی پیدا کرده و با شنیدن پاسخ محتاجم به دعا به پایان می رسد! در واقع در اغلب موارد (نه همه موارد) این درخواست دعا واقعی و جدی برداشت نمی شود.

کاربرد اصطلاح التماس دعا
    التماس دعا معمولا در موارد معنوی بیان می شود که شامل نماز خواندن و بدرقه زوار خانه خدا و زیارت امامان و اماکن مقدس می باشد. به عنوان مثال زمانی که طرف مقابل اشاره به این مسئله می کند که قصد خواندن نماز دارد یا قرار است به زیارت برود در پاسخ به او این عبارت به کار می رود.

به طور کلی باید دقت داشته باشید صرفا التماس دعا گفتن به دیگران باعث نمی شود آن ها حتما هنگام نماز یا زیارت به یاد شما باشند و برای شما دعا کنند، بنابراین اگر منظورتان از التماس دعا یک درخواست واقعی و از صمیم قلب است بهتر است سعی کنید با جملات مشابه و کمتر تعارف گونه به طرف مقابل بفهمانید که واقعا به دعای او نیاز دارید.

در جواب التماس دعا چه بگوییم؟
    زمانی که طرف مقابل التماس دعا می گوید بهتر است ابتدا با توجه به لحن بیان، حالت چهره و زبان بدن او درک کنید که آیا این عبارت را صرفا جهت تعارف بیان کرده یا از صمیم قلب از شما درخواست دعا دارد و با توجه به همین مسئله به او پاسخ بدهید.

برخی پاسخ های تعارف گونه به التماس دعا عبارتند از:

محتاج دعای تو هستم عزیزم!
    حاجتت روا بشه
    اگر قابل باشیم حتما!
    حاجت روا بشی انشالله
    چشم، به یادتون هستم
    به شرط لیاقت … چشم
    چشم، دعاگوی شما هستم
    در صورتی که احساس می کنید فرد با حس عمیق و از ته دل این عبارت را بیان کرده می توانید در پاسخ بگویید:

حتما عزیزم، چه دعایی برات بکنم؟
    حتما، انشالله خدا گره از مشکلاتتون باز کنه

التماس دعا به انگلیسی
    برای بیان اصطلاح التماس دعا در انگلیسی می توانید از عبارت زیر استفاده کنید:

keep me in your prayers

6. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

سنت نذری دادن و نذر کردن یکی از آداب های پسندیده به خصوص در میان مسلمانان است که معمولا برای برآورده شدن حاجات انجام می شود و به قدری در میان مردم ایران رایج است که اصطلاحات خاصی را در فرهنگ تعارفات ایرانی به خودش اختصاص داده است.

یکی از عبارات دعایی درباره نذر کردن اصطلاح نذرتون قبول باشه است که معمولا زمانی که کسی نذری را ادا می کند یا قصد ادا کردنش را دارد استفاده می شود.

در ادامه قصد داریم درباره اصطلاح نذرتون قبول و نحوه پاسخ دادن به آن صحبت کنیم، با کوکا همراه باشید.

نذرتون قبول یعنی چه؟
    کلمه نذر در لغت به معنای عهد، شرط و پیمان و آن چیزی است که شخص بر خودش واجب می کند تا در راه خدا بدهد یا به جا بیاورد.

معمولا زمانی که حاجت یا نیازی داریم که رسیدن به آن برای ما اهمیت زیادی دارد و (در برخی موارد) از برآورده شدن آن نا امید شده ایم به درگاه خداوند دعا و نذر می کنیم که در صورت برآورده شدن این حاجت کاری انجام داده یا چیزی ببخشیم.

عبارت دعایی نذرتون قبول نیز به این معنا است که انشاالله خداوند نذر و عهدی که برای برآورده شدن حاجت خود کرده اید را قبول کند.

کاربرد اصطلاح نذرتون قبول
    نذرتون قبول همان طور که قبلا اشاره کردیم در گفتگو با شخصی که در حال ادا کردن نذرش می باشد گفته می شود و حس امیدواری و احساس خوب در فرد نذر کننده ایجاد می کند.

در جواب نذرتون قبول چه بگوییم؟
    عبارت نذرتون قبول معنای دعایی بسیار نیکویی دارد و فرد با بیان آن در واقع آرزو می کند نذر و نیاز طرف مقابل در پیشگاه خداوند پذیرفته شده باشد، بنابراین لازم است در پاسخ به آن از عبارت مناسب استفاده شود.

برخی پاسخ های مناسب به این اصطلاح عبارتند از:

ممنونم، انشاالله خدا قبول کنه
    به دعای شما انشاالله قبول می شه
    لطف دارید شما، انشاالله همین طور باشه
    ممنونم، چشمم به رحمت خداست
    قبول حق باشه انشالله
    متشکرم، محتاج دعای شما هستم
    نذرتون قبول به انگلیسی
    یکی از عبارات معادل برای نذرتون قبول باشه در انگلیسی به صورت زیر می باشد:

May Allah accept your vows!

7. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

ازدواج و تشکیل زندگی مشترک یکی از اتفاقات خجسته در زندگی هر دختر و پسری است که دنیایی از تجربه های جدید و ماجراجویی های تلخ و شیرین به روی آن ها باز می کند و پدر و مادر، دوستان، آشنایان و همه اطرافیان عروس و داماد معمولا آغاز این مسیر پر برکت را به آن ها تبریک می گویند.

برای تبریک عروسی، نامزدی یا عقد کنان اصطلاحات زیادی وجود دارد که یکی از متداول ترین آن ها عبارت خوشبخت بشین است، به طوری که عروس و داماد به خصوص در روزهای آغازین زندگی خود بارها این جمله را می شنوند و لازم است پاسخ مناسبی برای این آرزو و دعای خیر داشته باشند.

در ادامه قصد داریم درباره مفهوم عبارت خوشبخت بشین و پاسخ های مناسب برای آن صحبت کنیم، با کوکا همراه باشید.

خوشبخت بشین یعنی چه؟
    کلمه خوشبخت در لغت به معنای کامیاب، خوش اقبال، نیکو حال و سعادتمند می باشد.

خوشبختی در نظر افراد مختلف که باورهای گوناگون دارند ممکن است معانی مختلفی داشته باشد اما به طور کلی منظور از خوشبختی در اغلب موارد رسیدن به لذت و خوشی دائمی و رضایت از وضعیت زندگی می باشد.

زمانی که شخصی از عبارت خوشبخت بشین استفاده می کند در واقع برای طرف مقابل خود آرزو یا دعای خیر می کند که در زندگی آینده اش طعم شیرین سعادتمندی و کامیابی را بچشد و از زندگی اش راضی باشد.

کاربرد اصطلاح خوشبخت بشین
    همان طور که قبلا اشاره کردیم عبارت خوشبخت بشین یک جمله دعایی است که معمولا در مراسم عروسی، عقد کنان، دیدار با عروس و داماد در اوایل زندگی مشترک و موارد این چنینی استفاده می شود.

گاهی نیز از عبارت خوشبخت بشی برای افراد مجرد و اغلب هنگام قدردانی از کار یا خدمتی که آن جوان انجام داده بیان می شود. به عنوان مثال شما به عنوان یک دختر / پسر مجرد به یکی از بزرگان فامیل خود کمکی کرده اید و او جهت قدردانی به شما می گوید: “الهی خوشبخت بشی عزیزم!”

در جواب خوشبخت بشین چه بگوییم؟
    برخی پاسخ های مناسب و در خور برای عبارت شیرین خوشبخت بشین به صورت زیر می باشد:

ممنونم بابت این همه لطف و محبت شما
    زنده باشید، متشکرم
    مرسی، انشاالله خوشی های زندگیتون چند برابر بشه
    ممنونم، انشاالله …
    فدای قلب مهربون شما، محبت دارید
    زیر سایه بزرگانی مثل شما انشاالله همین طور می شه

خوشبخت بشین به انگلیسی
    یکی از عبارات معادل اصطلاح خوشبخت بشین در انگلیسی به صورت زیر می باشد:

Have a good fortune

8. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

فرهنگ اسلامی از گذشته های دور با فرهنگ و تمدن ایرانیان ادغام شده و بسیاری از آداب و رسوم ایرانی ها و همچنین فرهنگ لغات و اصطلاحات فارسی را تحت تاثیر خودش قرار داده است به طوری که امروزه حتی در گفتگوهای روزمره خود نیز بارها از واژه های عربی استفاده می کنیم.

یکی از واژه های پر کاربرد عربی که جای خود را در میان اصطلاحات و عبارات فارسی باز کرده کلمه ماشاالله می باشد که معمولا هنگام تحسین و تعریف از چیزی یا کسی استفاده می شود.

در ادامه قصد داریم درباره کلمه ماشاالله و نحوه پاسخ دادن به آن صحبت کنیم، با کوکا همراه باشید.

ماشاالله یعنی چه؟
    کلمه ماشاالله در لغت به معنای زنده باد، آفرین، آن چه خدا خواست و خدا نگهدار می باشد و با توجه به موقعیتی که در آن استفاده می شود می تواند به معنای آفرین گفتن و تحسین کردن طرف مقابل همراه با دعا برای جلوگیری از چشم زخم باشد.

کاربرد اصطلاح ماشاالله
    همان طور که اشاره کردیم یکی از متداول ترین موارد استفاده از کلمه ماشاالله هنگام تحسین و تعریف از چیزی و برای دفع نظر یا چشم بد می باشد.

حتما برای شما هم پیش آمده از چیزی یا کسی خوش تان بیاید و هنگام تعریف کردن از او و برای جلوگیری از چشم خوردن از عبارت ماشاالله استفاده کنید. به عنوان مثال:

ماشاالله چه نی نی تپلی!
    ماشاالله چه چشمای قشنگی داری!
    ماشاالله چه هیکل برازنده ای …
    گاهی نیز با نگاه کردن به چیزی تنها کلمه ماشاالله را به زبان می آوریم که منظورمان در اصل تحسین کردن و آفرین گفتن است و می خواهیم بگوییم به قدری زیبا یا شگفت انگیز است که دیگران ممکن است آن را اصطلاحا چشم بزنند و خدا باید از چشم بد دورش بدارد.

در جواب ماشاالله چه بگوییم؟
    برخی پاسخ های مناسب به کلمه ماشاالله عبارتند از:

ممنونم، نظر لطف شماست
    ماشاالله به جونت
    ماشاالله به خودتون
    ماشالله به ادب و معرفتت
    متشکرم، لطف دارید

ماشاالله به انگلیسی
    برای بیان اصطلاح ماشاالله در انگلیسی می توانید از عبارت زیر استفاده کنید:

May god preserve you
    Well done

9. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

دلداری دادن و تسکین دل کسانی که یکی از عزیزان خود را از دست داده یا عزیز سفر کرده ای دارند که دلتنگش می شوند یکی از کارهای نیکویی است که به خصوص در میان ایرانیان بسیار رایج می باشد.

یکی از اصطلاحاتی که معمولا در چنین شرایطی بیان می شود و بیشتر جنبه تعارف دارد عبارت جاش خالی نباشه است که البته تنها در موقعیت های خاص استفاده می شود.

در ادامه قصد داریم درباره اصطلاح جاش خالی نباشه و پاسخ های مناسب آن صحبت کنیم، با کوکا همراه باشید.

جاش خالی نباشه یعنی چه؟
    جاش خالی نباشه یک عبارت دعایی است که می توان معانی زیر را از آن برداشت کرد:

امیدوارم جای خالی او را احساس نکنید
    امیدوارم دلتنگش نشوید

کاربرد اصطلاح جاش خالی نباشه
    این اصطلاح معمولا در دو موقعیت به کار می رود. زمانی که یکی از عزیزان فرد مقابل به مسافرت و … رفته و برای مدتی یا برای همیشه از او دور شده است یا زمانی که طرف مقابل یکی از عزیزان خود را از دست داده و عزادار شده است.

در چنین مواردی حین گفتگو و برای تسکین دادن به او عبارت جاش خالی نباشه بیان می شود.

در جواب جاش خالی نباشه چه بگوییم؟
    عبارت جاش خالی نباشه اصطلاحی است که با حس همدردی، دلسوزی و نیت خیر بیان می شود و لازم است در پاسخ به آن نیز از جملات با بار احساسی مشابه استفاده شود.

برخی پاسخ های مناسب به این جمله عبارتند از:

سلامت باشید
    محبت دارید، ممنون
    جاش که واقعا خالیه اما باید تحمل کرد، متشکرم از شما
    ممنونم که به فکر من هستید
    خیلی سخته اما باید تحمل کرد، ازتون ممنونم بزرگوار

دلداری دادن و تسکین دل کسانی که یکی از عزیزان خود را از دست داده یا عزیز سفر کرده ای دارند که دلتنگش می شوند یکی از کارهای نیکویی است که به خصوص در میان ایرانیان بسیار رایج می باشد.

یکی از اصطلاحاتی که معمولا در چنین شرایطی بیان می شود و بیشتر جنبه تعارف دارد عبارت جاش خالی نباشه است که البته تنها در موقعیت های خاص استفاده می شود.

در ادامه قصد داریم درباره اصطلاح جاش خالی نباشه و پاسخ های مناسب آن صحبت کنیم، با کوکا همراه باشید.

جاش خالی نباشه یعنی چه؟
    جاش خالی نباشه یک عبارت دعایی است که می توان معانی زیر را از آن برداشت کرد:

امیدوارم جای خالی او را احساس نکنید
    امیدوارم دلتنگش نشوید

کاربرد اصطلاح جاش خالی نباشه
    این اصطلاح معمولا در دو موقعیت به کار می رود. زمانی که یکی از عزیزان فرد مقابل به مسافرت و … رفته و برای مدتی یا برای همیشه از او دور شده است یا زمانی که طرف مقابل یکی از عزیزان خود را از دست داده و عزادار شده است.

در چنین مواردی حین گفتگو و برای تسکین دادن به او عبارت جاش خالی نباشه بیان می شود.

در جواب جاش خالی نباشه چه بگوییم؟
    عبارت جاش خالی نباشه اصطلاحی است که با حس همدردی، دلسوزی و نیت خیر بیان می شود و لازم است در پاسخ به آن نیز از جملات با بار احساسی مشابه استفاده شود.

برخی پاسخ های مناسب به این جمله عبارتند از:

سلامت باشید
    محبت دارید، ممنون
    جاش که واقعا خالیه اما باید تحمل کرد، متشکرم از شما
    ممنونم که به فکر من هستید
    خیلی سخته اما باید تحمل کرد، ازتون ممنونم بزرگوار

10. مدیر بازنشسته☕

امتیاز دستاورد:
    137

در روابط خانوادگی و صمیمی احساسات حرف اول را می زند و حرف های عاطفی و برآمده از دل تاثیر به سزایی در عمق بخشیدن به این روابط و استحکام هر چه بیشتر آن ها دارند.

حتما برای شما هم پیش آمده مدت ها از یکی از عزیزان یا دوستان خود دور بوده و او در صحبت تلفنی یا حضوری به دلتنگی خود اشاره کند و عباراتی همچون “دلم برات تنگ شده“، “دلتنگتم عزیزم!“، “دوری تو رو نمی تونم تحمل کنم” و غیره را به زبان بیاورد، اما در پاسخ به این همه احساس و عاطفه چه باید گفت؟

در ادامه قصد داریم درباره معنا و مفهوم عبارت دلم برات تنگ شده و نحوه پاسخ دادن به آن صحبت کنیم، با کوکا همراه باشید.

دلم برات تنگ شده یعنی چه؟
    دلم برات تنگ شده یکی از جملات متداولی است که شخص گوینده با گفتن آن عشق و علاقه و دلتنگی اش را به طرف مقابل نشان داده و به او می فهماند که دلش هوای او را کرده و دوست دارد زودتر او را ببیند.

کاربرد اصطلاح دلم برات تنگ شده
    دلم برات تنگ شده بیشتر از آن که یک اصطلاح باشد یک جمله احساسی است که معمولا از صمیم قلب گفته می شود و اغلب در زمان هایی که افراد از هم دور هستند و این دوری بیش از حد طولانی شده استفاده می شود.

گاهی نیز این دوری چندان طولانی نبوده اما طرف مقابل با بیان آن قصد دارد به شما بفهماند که دلش هوای شما را کرده و برای خاطره خاص یا بودن در کنار شما دلتنگ شده است. این مورد در میان افرادی که رابطه عاشقانه دارند متداول تر است.

در جواب دلم برات تنگ شده چه بگوییم؟
    برای پاسخ دادن به این جمله لازم است به نوع رابطه خود با طرف مقابل دقت کرده و پاسخ مناسبی انتخاب کنید که هم وزن احساسات و عواطف او باشد و نشان دهد که شما نیز همین حس را نسبت به او دارید.

برخی پاسخ های مناسب عبارتند از:

دل به دل راه داره …
    عزیزم … منم دلتنگتم
    منم همین طور، خوشحالم از دیدارتون
    منم همین طور، دلتنگ تو بودن بخشی از زندگیمه
    ممنونم که هنوز به یادمی
    بی معرفتی من بوده که ازتون خبری نگرفتم، شرمنده ام

دلم برات تنگ شده به انگلیسی
    برای بیان جمله دلم برات تنگ شده در انگلیسی می توانید از عبارت زیر استفاده کنید:

Miss you