1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

۩۞۩ صلوات؛ ذکری با فضیلت و ثواب بی نهایت ۩۞۩

شروع موضوع توسط mora166344 ‏31/1/21 در انجمن دینی مذهبی

1. عضو جدید

امتیاز دستاورد:
    1
    صلوات؛ ذکری با فضیلت و ثواب بی نهایت
    یکی از سنت های اصیل و ارزشمند الله، صلوات بر پیامبر وآل او(ص) است. ثواب صلوات هم در دنیا و هم در آخرت شامل حال فرستنده می شود، فرستادن صلوات حوائج دنیائی انسان را برآورده ساخته و در آخرت موجب خلاصی از عذاب و نجات از هول قیامت می گردد. مقام پیامبر آن قدر والا است که مورد صلوات خاصه حضرت خدای سبحان و تمامی فرشتگان قرار دارد، بنابراین بهتر است مؤمنین نیز در این عمل خاص همنوا و هماهنگ شوند.

صلوات بهترین ذکر برای برآوردن حاجات، درمان امراض و رفع گرفتاری هاست. مسلمانان در هر روز، حداقل 9 مرتبه صلوات را در نماز های یومیه خود بر زبان جاری می کنند.

حضرت علی (ع) فرمود:
    دعایتان را با صلوات شروع و با آن ختم کنید، تا دعای شما بین دو دعای مقبول واقع شود و مستجاب گردد، زیرا خدا کریم تر از آن است که اول و آخر دعاء را مستجاب کند و وسط آن را مستجاب ننماید.(الحر العاملی، وسائل الشیعه، ج 4، 1137)

در حدیث دیگری از امام باقر یا امام صادق(علیهما السلام) نقل شده که فرمود:

در ترازوی سنجش اعمال [در قیامت] چیزی سنگین تر از صلوات بر محمّد و آل محمّد نیست، کسانی هستند که اعمالشان را در ترازوی سنجش عمل می گذارند، سبک و ناچیز است سپس صلوات بر آن حضرت را بیرون آورده و بر آن می نهند سنگینی می کند و برتری می یابد.(الکافی، ج ‏2، ص 494)

فضیلت صلوات در قرآن کریم و احادیث
    خداوند در سوره احزاب، آیه 56 می فرماید:

«خدا و فرشتگان او بر پیامبر اکرم(ص) درود می فرستند، شما هم ای کسانی که ایمان آورده اید، بر او صلوات بفرستید و آن طور که باید، تسلیم شوید.»

خداوند در این آیه تأکید می کند که ابتدا من و ملائکه بر پیامبر(ص) صلوات می فرستیم و به پیروی از ما شما انسان ها بر ایشان و آلش سلام و درود بفرستید.
    پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

کسی که در نوشتهای صلوات بر من را بنویسد، تا زمانی که نام من در آن نوشته باشد فرشتگان برای او استغفار میکنند.( بحار الانوار، ج91، ص71)

شیاطین دو گروه اند؛ شیاطین جنّی که با ذکر لاحُولَ وَلاقُوَّۀ إلاّ بِاللهِ العَلِّی العَظِیمِ رانده میشوند، و شیاطین انسی که با صلوات بر محمّد و آل محمّد [شر و آزارشان] از شخص دور میشود.(بحار الانوار، ج92،ص 136)
    امام صادق(ع) فرمودند:

هرگاه کسی از شما دست به دعا برداشت، پس دعایش را با صلوات آغاز نماید؛ زیرا صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله دعایی پذیرفته شده است و خدای متعال برتر از آن است که بخشی از دعا را قبول کرده و بخش دیگر از آن را ردّ نماید. (وسائل الشیعه، ج7، ص96)

هر که بعد از نماز صبح و ظهر (در روز جمعه و در سایر ایّام هفته) بگوید:ألّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُم نمیمیرد تا آنکه حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را درک کند. (بحار الأنوارج83، ص77)

فضایل و برکات صلوات
    • صلوات، ذکر الهی است.
    • صلوات، بهترین هدیه از طرف خداوند برای انسان است.
    • صلوات، نور پل صراط است.
    • صلوات، روح را جلا می دهد.
    • صلوات، نوری در بهشت است.
    • صلوات، تحفه ای از بهشت است.
    • صلوات، رمز دیدن پیامبر در خواب است.
    • صلوات، شفیع انسان است.
    • صلوات، زینت نماز است.
    • صلوات، عطری است که دهان انسان را خوشبو می کند.
    • صلوات، موجب کمال نماز می شود.
    • صلوات، انیس انسان در عالم برزخ و قیامت است.
    • با یک صلوات، نوری در بهشت برای خود بیافرینید.
    • صلوات، محبوب ترین عمل است.
    • صلوات، موجب تقرب انسان است.
    • صلوات، انیس انسان در عالم برزخ و قیامت است.
    • صلوات، سپری در مقابل آتش جهنم است.
    • صلوات، موجب کمال دعا و استجابت آن می شود.
    • با یک صلوات پاداش هفتاد و دو شهید را برای انسان ثبت می شود.
    • صلوات، انسان را در سه عالم بیمه می کند.
    • صلوات، از جانب خداوند رحمت است و از سوی فرشتگان پاک کردن گناهان و از طرف مردم دعا است.
    • صلوات، برترین عمل در روز قیامت است.
    • صلوات، جواز عبور انسان به بهشت است.
    • صلوات، سنگین ترین چیزی است که در قیامت بر میزان عرضه می شود.
    • صلوات، آتش جهنم را خاموش می کند.
    • صلوات، گناهان را از بین می برد.
    • صلوات، فقر و نفاق را از بین می برد.
    • صلوات، بهترین داروی معنوی است.
    • چه خوب است که انسان همیشه اهل صلوات، باشد . چرا که پیامبر نیز دائم الصلوات ، بوده است.

آثار و فواید صلوات
    درباره آثار و فواید صلوات، روایات بی شماری نقل شده است که چنانچه در بخش دین و مذهب نمناک خواهیم گفت برخی از آنها عبارتند از :

آثار دنیوی صلوات
    1- دعای محجوب
    از امام صادق(ع) نقل شده که فرمودند:

دعا پیوسته در پرده است تا بر محمد و آل محمد درود فرستاده شود،همانا [هنگام دعا] اول مدح (بیان صفات خداوند)، بعد ستایش خداوند (اعتراف به نعمت و شکر او) و بعد اعتراف به گناه و سپس درخواست حاجت است.(اصول کافی، ج 2، ص 491، ح 1)

2- عافیت
    رسول خدا(ص) حضرت فرمود:

«هر کس یک مرتبه صلوات بفرستد، خدا عافیت را بر او می گشاید». (جامع الاخبار ص 67 - هدیه خدا ص 20)

3- ادای حاجت
    پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمود:

«صلوات فرستادن شما بر من، باعث روا شدن حاجتهای شماست و خدا را از شما راضی می گرداند و اعمال شما را پاک و پاکیزه می کند.»(جمال الاسبوع، ص 242)

4- رفع فراموشی

رسول خدا(ص) فرمود:

«هر کس چیزی را فراموش کرد، بر من صلوات بفرستد، تا آن موضوع یادش بیاید.»(جلاء الافهام ص 252 - هدیه خدا ص20)

5- رفع فقر
    رسول اکرم(ص) فرمود:

«صلوات فرستادن، فقر را برطرف می کند.»(جلاء الافهام ص 252 - هدیه خدا ص20)

آثار اخروی صلوات
    1- واجب شدن شفاعت
    رسول اکرم(ص) در وصیت خود به امیر مؤمنان(ع) فرمودند:

«یا علی !هر کس به من هر روز و هر شب صلوات بفرستد، شفاعتم بر او واجب می شود، اگرچه گناهانش از گناهان بزرگ باشد.»(جامع الاخبار، ص 67)

2- نورانی شدن قبر
    سنگین ترین چیز در یوم الحشر(روز قیامت) صلوات است و صلوات، قبر را نورانی می کند.( قرب الاسناد، ص 12)

3-کفاره گناهان

حضرت علی بن موسی الرّضا(ع) می فرماید:

«هر کس قادر بر کفاره گناهان نباشد صلوات بسیار بفرستد که صلوات بر محمّد و آل محمّد(ص) گناهان را می ریزاند».( جامع الاخبار،فصل 28)

4- دیدن بهشت
    پیامبر اکرم(ص) فرمود:

«هر کس در هر روز هزار صلوات بر من بفرستد، از دنیا نخواهد رفت تا جای خود را در بهشت ببیند.»(فضیلت صلوات ص 14 ، داستان های صلوات ص14)

5- رفع عطش قیامت
    خداوند به حضرت موسی (ع) وحی کرد:ای موسی !دوست داری که عطش قیامت تو را فرا نگیرد و در مواقف آن روز تشنه نباشی؟ عرض کرد. zanjab.com .بلی، ای پروردگار جهانیان. خطاب رسید امروز در دنیا بر حبیب من صلوات بفرست تا فردا از تشنگی قیامت ایمن باشی.»

6- نزدیک شدن به پیامبر(ص)
    سزاوارترین و نزدیک ترین مردم در روز قیامت به رسول خدا(ص) کسی است که در دنیا بر آن حضرت بیشتر صلوات فرستاده باشد.( جامع الاخبار، ص 67)

7- آمرزش گناهان
    رسول خدا(ص) فرمود:

«هر کس، هر روز از روی شوق و محبت به من سه مرتبه صلوات بفرستد، خدا گناهان او را در همان روز یا همان شب می آمرزد.»(بحار الانوار ج94،ص 69 – داستان های صوات ص 12)

8- میزان در قیامت
    از پیامبر اعظم(ص) روایت شده است که فرمودند:

«روز قیامت من میزان اعمال هستم؛ یعنی هر کسی که کفه گناهانش سنگین تر از کفه حسناتش باشد، من صلواتهایی را که برایم فرستاده، می آورم و در کفه حسناتش می گذارم، تا آن که کفه حسناتش سنگین تر شود.»(ثواب الاعمال و عقاب الاعمال باب ثواب الصلاه النبی - داستان های صلوات ص 13)

9- کفاره گناهان
    حضرت علی بن موسی الرّضا(ع) می فرماید:

«هر کس قادر بر کفاره گناهان نباشد صلوات بسیار بفرستد که صلوات بر محمّد و آل محمّد(ص) گناهان را می ریزاند.»( جامع الاخبار،فصل 28)

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏31/1/21
    traffic، M @ H @ K، N@vid و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  2. کاربر ویژه ゚・*.✿کاربر فعال✿.*・゚ ~✿~

امتیاز دستاورد:
    118
    اول به مدينه مصطفي را صلوات***دوم به نجف شيرخدا را صلوات
    سوم به بقيع و چار امام معصوم***چارم به حسين و كربلاراصلوات
    اول به مدينه مصطفي را صلوات***دوم به خراسان و رضا را صلوات
    سوم به قم و حضرت معصومه پاك***چارم به حسين سرجدا را صلوات
    اول به مدينه مصطفي را صلوات***دوم به علي مرتضي را صلوات
    سوم به امام مهدي آن صاحب ما***چارم به شهيدكربلارا صلوات
    اول به مدينه مصطفي را صلوات***دوم به ائمّه ي هُدي را صلوات
    سوم به ولي عصرآن حجت حق***چارم به شه طوس رضارا صلوات

3. کاربر ویژه ゚・*.✿کاربر فعال✿.*・゚ ~✿~