1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

عجب! «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ»! یعنی باقي‌اش را بده بيايد

شروع موضوع توسط karbalaee mohammad ‏11/7/14 در انجمن ادیان الهی

1. کاربر ویژه

امتیاز دستاورد:
    113
    حرفه:
    دانشجو نرم افزار

بسم الله الرحمن الرحيم

«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»
    حجت الاسلام قرائتی
    گاهي مي‌پرسند: آقا شما مي‌گوييد كه اگر كسي غيبت كسي را كند، آبروي كسي را بريزد، همه‌ي عبادت‌هايش از بين مي‌رود راست مي‌گوييد؟ بله حديث داريم. مي‌گويد: آخر اين درست است؟ خدا عادل است؟ من 50 سال جان كندم، عبادت كردم، كلي حج و عمره و مشهد و افطاري و روز عاشورا خرج دادم و چقدر نماز خواندم، قرآن خواندم، همه‌ي اينها سر يك غيبت از بين مي‌رود؟ مگر خدا عادل نيست، چرا به خاطر يك دقيقه غيبت هشتاد سال عمر مرا آتش مي‌زند؟ جواب چيست؟
    جواب آن است كه او هم هشتاد سال آبرو درست كرده بود. تو با يك دقيقه آبروي هشتاد ساله را بردي! آبرو هم چيزي نيست، آبرو زود به دست نمي‌آيد. قرآن مي‌گويد: غيبت مثل گوشت مرده است. چرا گفته مثل گوشت مرده؟ چون گوشت زنده را بكني، جايش پر مي‌شود. گوشت مرده را اگر بكني جايش پر نمي‌شود. پول رفت جايش مي‌آيد. ساختمان خراب شد جايش مي‌سازي. اما آبرو كه رفت،جايش پر نمي‌شود. علاوه بر آنكه مي‌گويد مثل گوشت مرده مي‌ماند، مرده جان ندارد از خودش دفاع كند. آن كسي هم كه غيبتش را مي‌كني، نيست كه از خودش دفاع كند. نيست! اينكه قرآن مي‌گويد: غيبت مثل گوشت مرده مي‌ماند، ما دو تا چيز بلد شديم. ممكن است خيلي چيز باشد. بنده دو تا چيزش را ياد گرفتم. يكي اينكه مرده جان ندارد از خودش دفاع كند، آن كسي هم كه غيبت مي‌شود جان دارد، نيست كه از خودش دفاع كند. پس هردو نمي‌تواند از خودش دفاع كند.
    2- غيبت آبرو مي‌ريزد، آبرو كه رفت جايش پر نمي‌شود. ساختمان جايش پر مي‌شود، پول جايش پر مي‌شود. بي‌حال شدي، يك غذاي مقوي مي‌خوري، جايش پر مي‌شود. اما آبرو كه رفت جايش پر نمي‌شود. چرا به خاطر يك غيبت هشتاد سال نابود مي‌شود. به خاطر اينكه با همين يك دقيقه غيبت هشتاد سال آبروي او را، زحمت كشيده بود آبرو درست كرده بود. گاهي هم مي‌گويد: بگذار نگويم، غيبتش مي‌شود. همين هم غيبت است. قرائتي را مي‌گويي؟ اوه... بگذار نگويم. خوب اين فوت تو پدر من را درآورد. اگر مي‌گفتي: قرائتي دزد است، معلوم بود قرائتي دزدي كرده. اما وقتي مي‌گويي: قرائتي را مي‌گويي؟ اوه... اين فوت هزار تا فحش است! دزد است، سِز است. چه و چه...
    گاهي وقت‌ها خيلي‌ها به خيال تقوا فوت مي‌كنند، فوتشان هم گناه است. چون اين فوت يعني نمي‌داني چه جنايتكاري است. گاهي وقت‌ها مي‌گوييم: بگذار دهانم روي هم باشد. يعني خيلي فاسد است. خواهش مي‌كنم دهانت روي هم نباشد. اگر دهانت روي هم نباشد يك عيب طرف را كه دارد مي‌گويي. وقتي مي‌گويي: بگذار دهانم روي هم باشد، يكوقت مي‌گويد: آقا رو فردا يك سيلي‌ات مي‌زنم. خوب طرف مي‌فهمد. يا مي‌گويند: برو، فردا به تو مي‌گويم چه مي‌شود! خوب اين كه مي‌گويي: فردا به تو مي‌گويم چه مي‌شود، هزار تا فكر مي‌كند. خيلي وقت‌ها غيبت نكردن هم ويتامين غيبت دارد. من يكبار ديگر هم گفتم. گاهي وقت‌ها «سُبْحَانَ اللَّه‏»ويتامين غيبت دارد. قرائتي را مي‌گويي؟ «سُبْحَانَ اللَّه‏»! مي‌گويد: يا ابالفضل، كه بود؟ اين چه چيزي است؟ يا يك كسي غيبت مي‌كند، شما مي‌گويي: عجب! «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ»! يعني باقي‌اش را بده بيايد. باز يك عيب ديگر مي‌گويد، مي‌گويي: عجب! «سُبْحَانَ اللَّه‏». هي با«سُبْحَانَ اللَّه‏»و «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ»سيخ مي‌زني كه من باقي‌اش را هم بگويم.
    يكوقت كسي سر خودش كلاه نگذارد كه من «سُبْحَانَ اللَّه‏»گفتم. دهانم روي هم باشد. اشاره هم كه بكني، اشاره، «وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ» (همزه/1) همزه و لمزه يعني اشاره كني. چنين مي‌كند... يعني مخ ندارد. غيبت هم نكردي ولي چنين كردي. خيلي مشكل است، آبرو خيلي مهم است. «الزَّاني‏ لا يَنْكِحُ»، «وَ الزَّانِيَةُ لا يَنْكِحُها» (نور/3) قرآن مي‌گويد: زن و مرد فاسد، اگر كسي فاسد شد بايد مواظب بود.

«والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته»

رؤیا کمالی از این پست تشکر کرده است.