1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

کاربرد Master ها در ایندیزاین

شروع موضوع توسط minaaa ‏5/11/11 در انجمن A.Indesign

1. کاربر پیشرفته

امتیاز دستاورد:
    113
    کاربرد Master ها در ایندیزاین(1)

كاربرد Master ها در اينديزاين:

دوستاي عزيزم سلام(خودتونو براي، ي آموزش توپ آماده كنيد!!!)
    حالا كه يوسف طريقه باز كردن فايل در اينديزاين رو آموزش داد بهتره بريم سراغ بهترين بخش اينديزاين يعني مستر ها (البته بگم يوسف تو آموزشش new document نسبت به من پيشدستي كرد..... )
    خوب،بهترين كاربرد مسترها در اين نرم افزار در مورد سندهايي است كه صفحات زيادي دارند و Lay Out همه آنها و يا اكثر آنها شبيه هم هستند.تو ي فايل اينديزاين مي تونيد تعداد زيادي مستر داشته باشيد.حتي ميتونيد يك مستر مادر(Parrent Master) داشته باشيد و بقيه مسترها را (Child Master) مطابق مستر مادر آماده كنيد.پس از آماده شدن مستر (كتاب،مجله،...)ميتوانيد آن را در هر صفحه اي كه خواستيد اعمال كنيد (Apply).
    وقتي در بخش مديريت مسترها اجزاي يك مستر (رنگ،طرح،...) را تغيير مي دهيد اين تغييرات در تمام صفحاتي كه به اون مستر Link شده اند اعمال ميشود.(اين يعني آخر سرعت!!!)
    خوب بريم سراغ اصل مطلب:
    بعد از باز كردن يك سند جديد (شما 5 صفحه باز کنید)، از سمت چپ نرم افزار تبPages یا(Window/Pages) را انتخاب كنيد.

مسترجديد به طور اتوماتيك B-Master نامگذاري ميشود.(ميتوانيد نام آن را به دلخواه تغيير دهيد)
    تعداد صفحات مستر 1 يا 2 خواهد بود.(من تعداد آن را روي 1 تنظيم ميكنم).

بعد از Ok كردن به طور اتوماتيك وارد بخش مديريت B-Master خواهيد شد.(به آيكون B-Master كه در پالت Pages اَكتيو شده توجه كنيد)

با ابزار Rectangle يك مستطيل به اندازه كل سند رسم كنيد و يك رنگ از Foreground داخل آن بريزيد.مثل فريم آبي كه در شكل زير آمده.( مستطيلي كه دور خط آن به رنگ صورتي است حاشيه هاي صفحه هستند که می توانید از مسیر زیر آن را تغییر بدهید یا حذف کنید.)

Lay Out → Margins and Cloums

به پالت Pages رفته و آيكون B-Master را داخل اولين صفحه سندتان Click /Drag كنيد.(مطابق تصوير 1 ) حال در صفحه1 شما B-Master اعمال شده است.(تصوير 2 )

براي اعمال B-Master در تمام صفحات آيكون B-Master را فعال كنيد و از آيكون پالت Pages گزينه Apply Master to Pages را انتخاب كنيد.

در مرحله بعد در فيلد To Pages گزينه 5-1 را وارد كنيد تا B-Master در 5 صفحه شما اعمال شود و Ok كنيد.

در نتيجه در تمام صفحات سند شما B-Master اعمال مي شود.

نكته:

زماني كه محتويات B-Master را تغيير ميدهيد تمام صفحاتي كه به اين B-Master لينك شده اند(5-1) همزمان تغيير ميكنند و ديگر نياز به آن نيست كه هر صفحه را مجزا تغيير دهيد.

ديگه چي ميخوايد؟؟؟يك مستر رو تغيير بديد تا همزمان 50-40 صفحه يا بيشتر كه به آن مستر لينك شده اند تغيير كنند.فقط با يك اشاره

یک شخص از این تشکر کرد.
  2. کاربر پیشرفته

امتیاز دستاورد:
    113
    پاسخ : کاربرد Master ها در ایندیزاین

کاربرد master ها در ایندیزاین(2)

به دنبال مطالبی که تو آموزش قبل (مستر 1) گفتم باید بگم جدای از یک مستر ساده ، سند شما میتونه حاوی چندین master page در هر زمان و هر جائی از سند شما باشه.
    بعد از ساختن یک صفحه مستر ساده در آموزش قبل(B-master) من یه مستر جدید به نام C-master اضافه می کنم. در C-master یک مستطیل با رنگ متفاوت (نارنجی) به همراه strok قرار میدم(مثل شکل زیر).

حالا سند شما حاوی سه تاmaster page هست (A-B-C).
    حالا می تونید هر مستری که نیاز داشتید به صفحتون apply یا drag\drop کنید.
    در شکل زیر من C-master رو در صفحه 3 اعمال می کنم (این صفحه قبلا حاوی B-master بود).

شما می تونید از master page ها برای ساختن صفحات جدید در سندتون استفاده کنید.
    یک master page رو در هر جائی از پالت pages که میخواهید drag/drop کنید(من C-master رو انتخاب کردم)

یک صفحه جدید که حاوی C-master هست به انتهای سند اضافه میشه...

صفحه مستر رو قبل از صفحات رو در رو (facing page ) درگ کنید...

مستر صفحه 2 تغییر میکنه مثل شکل زیر.

صفحه مستر رو می تونید بعد از صفحات رو در رو (شکل 1) یا بین دو صفحه (شکل 2 ) درگ کنید.

یک شخص از این تشکر کرد.